2018-19 NJCAA Women's Basketball Schedule DIII

Date Away Home Status Links
October
Sun. 7 Rochester #   TBA   TBA
  ICCAC JUCO JAM SCRIMMAGE @ Ames. IA
Sat. 13 Illinois Valley #   Madison   10:00 AM EDT
  @ Rock Valley College
  Kishwaukee #   Rock Valley   10:00 AM EDT
  Jamboree - play 9AM, 11AM, 1PM
  Sullivan County #   Hudson Valley   11:00 AM EDT
  Anne Arundel #   Delaware Tech   1:00 PM EDT
Mon. 15 Ithaca College JV #   Tompkins Cortland   7:00 PM EDT
  scrimmage
Wed. 17 Mercer County #   Bergen   5:00 PM EDT
Thu. 18 Rowan Burlington # 85 Middlesex County 0 Final
  Monroe CC #   Onondaga   6:00 PM EDT
  Scrimmage
Fri. 19 Anne Arundel #   Naval Academy Prepatory School   6:30 PM EDT
  Ithaca College Club #   Cayuga   7:00 PM EDT
  Scrimmage
Sat. 20 Edison State #   Owens   TBA
  Glen Oaks #   Owens   TBA
  Scrimmage
  Schoolcraft #   Owens   TBA
  Owens Jamboree
  Northeast JUCO Jamboree   Massasoit   TBA
  JUCO Jamboree - Scrimmage
  Rochester #   TBA   TBA
  MCAC SCRIMMAGE JAMBOREE @ Coon Rapids, MN
  Cedar Valley   Mountain View Jamboree   TBA
  Central Lakes #   Anoka-Ramsey Jamboree   1:00 AM EDT
  Scrimmage
  Grand Rapids #   Owens   8:00 AM EDT
  Owens #   Bryant & Stratton (OH)   9:00 AM EDT
  Scrimmage
  Columbia-Greene #   North-East Jamboree   9:00 AM EDT
  Scrimmage
  TBA #   Owens   10:00 AM EDT
  Owens Mega Scrimmage
  Temple #   Cedar Valley   11:15 AM EDT
  Scrimmage @ Murphy, TX
  Anoka Ramsey Jamboree - Scrimmage   Anoka-Ramsey   12:00 PM EDT
  Scrimmage
  Rochester   Iowa Lakes   12:00 PM EDT
  Scrimmage @ Juco Jam; Anoka Ramsey
  Jamboree at Anoka Ramsey   Minnesota West   12:00 PM EDT
  @ Anoka Ramsey
  Hibbing   MCAC Jamboree   12:00 PM EDT
  Scrimmage
  Bergen #   Delaware Tech   1:00 PM EDT
  CCBC Catonsville #   Rowan Gloucester   1:00 PM EDT
  Scrimmage
  Riverland   Iowa Lakes   2:00 PM EDT
  Scrimmage @ Juco Jam; Anoka Ramsey
  Central Lakes #   St. Cloud Tech   2:00 PM EDT
  Scrimmage @ JUCO Jamboree, Anoka Ramsey CC
  Brookdale #   Georgian Court University   3:00 PM EDT
  St. Cloud Tech   Iowa Lakes   4:00 PM EDT
  Scrimmage @ Juco Jam; Anoka Ramsey
Sun. 21 Ulster County #   Herkimer   1:00 PM EDT
  Scrimmage
  Cornell Club #   Cayuga   7:00 PM EDT
  Scrimmage
Mon. 22 Hudson Valley #   SUNY-Delhi   6:00 PM EDT
Tue. 23 Mercer County #   Middlesex County   5:00 PM EDT
  Cedar Valley   Southwestern Assemblies of God (JV)   5:30 PM EDT
  Rock Valley #   Morton   6:00 PM EDT
  Keuka College #   Finger Lakes   7:00 PM EDT
  Scrimmage
Wed. 24 Cayuga #   SUNY Morrisville   TBA
  SUNY Canton #   North Country   6:00 PM EDT
  Scrimmage
  Ithaca College Club #   SUNY Broome   7:00 PM EDT
  Scrimmage
Thu. 25 Davis College #   Tompkins Cortland   TBA
  scrimmage
  Rowan Gloucester #   Mercer County   5:00 PM EDT
  Scrimmage
  Essex County #   Bergen   5:00 PM EDT
  Hostos # 64 Union County 66 Final
  Scrimmage
  Hudson Valley #   Albany Pharmacy   7:00 PM EDT
  Owens #   Adrian College   7:00 PM EDT
Fri. 26 North Country   SUNY Potsdam   6:00 PM EDT
  Scrimmage
Sat. 27 Owens #   Siena Heights   10:00 AM EDT
  Vermont Tech College #   Bunker Hill   12:00 PM EDT
  Cedar Valley   Jarvis Christian College (JV)   12:00 PM EDT
  Raritan Valley #   Passaic County   1:00 PM EDT
  Anoka-Ramsey   Hamline University - Scrimmage   1:00 PM EDT
  Scrimmage
  Brookdale #   NJCU   Cancelled
  Central Lakes Alumni #   Central Lakes   Cancelled
  Cancelled
  Alumni Scrimmage   Minnesota West   5:00 PM EDT
Sun. 28 Prince George's   CCBC Essex Jamboree   TBA
  Prince George's #   Anne Arundel   10:00 AM EDT
  @ CCBC Essex
  Mitchell College #   UConn Avery Point   10:00 AM EDT
  Northern Virginia #   Anne Arundel   1:00 PM EDT
  @ CCBC Essex
  Cecil #   Cumberland County   1:00 PM EDT
  CCBC Essex Jamboree @ CCBC Essex
  Owens #   Tiffin University   2:00 PM EDT
  Howard (MD) #   Anne Arundel   3:00 PM EDT
  @ CCBC Essex
Mon. 29 North Country   SUNY Poly   5:00 PM EDT
  Scrimmage
  Lesley College #   Bunker Hill   6:00 PM EDT
  SUNY Broome #   Sussex County   6:00 PM EDT
  Scrimmage
  Montgomery County #   Gwynedd Mercy University   6:00 PM EDT
Tue. 30 Jefferson (NY)   Clarkson University   5:00 PM EDT
  Scrimmage
  Ocean County * #   Mercer County   5:00 PM EDT
  Morris #   Passaic County   5:30 PM EDT
  Rochester #   Carleton College   7:00 PM EDT
  Scrimmage
Wed. 31 Columbia-Greene #   SUNY-Delhi   4:00 PM EDT
  Scrimmage
  University of Pittsburgh-Greensburg (Scrimmage) #   Westmoreland   Cancelled
  Cheyney University   Camden County   6:30 PM EDT
  Scrimmage
 
November
Thu. 1 SUNY Broome 51 Schenectady County 40 Final
  Rockland 13 Hudson Valley 96 Final
  Passaic County 73 Montgomery County 41 Final
  Jamestown 73 Tompkins Cortland 49 Final
  Herkimer 51 Cayuga 54 Final
  Essex County * 55 Northampton 40 Final
  Monroe CC 98 Finger Lakes 56 Final
  Bethel University - Scrimmage   Anoka-Ramsey   5:30 PM EDT
  Scrimmage
  Genesee 56 Onondaga 74 Final
  Illinois Valley 64 Elgin 70 Final
  Trinity Christian College 50 Joliet 74 Final
  Lake County 69 Harper 39 Final
  Oakton 65 DuPage 75 Final
  Madison 42 McHenry County 60 Final
  Borough of Manhattan #   York College   6:30 PM EDT
  Scrimmage
  UW- Richland 31 Western Tech 94 Final
  Yeshiva University # 0 Bronx 0 Final
  Cedar Valley 64 Southwestern Christian 74 Final
  Sinclair 60 Anne Arundel 42 Final
Fri. 2 Suffolk County #   St Joseph's College   3:30 PM EDT
  Scrimmage
  SUNY Cortland Club 54 Columbia-Greene 76 Final
  Goldberg Classic
  Schoolcraft 99 Lorain County 45 Final
  Commodore Classic
  Middlesex County 2 Prince George's 0 Final
  Prince George's Forfeit
  Butler County 47 Penn State University at Greater Allegheny 96 Final
  Springfield Tech 2 Ulster County 0 Final
  SUNY Ulster Forfeit @ Columbia-Greene CC
  Vermilion   Hibbing   6:15 PM EDT
  Scrimmage
  Jefferson (NY) 35 Baltimore City 64 Final
  Cedar Valley 47 Temple 69 Final
  Temple, TX
  Rainy River 0 Providence University College 2 Final
  Rainy River Forfeit @ Otterburn, MB
Sat. 3 Springfield Tech 60 SUNY Cortland - Club 62 Final
  Genesee 66 Corning 56 Final
  @ Jamestown, NY
  Hocking 45 Potomac State 76 Final
  Hostos 72 Onondaga 70 Final
  Finger Lakes 68 Mercyhurst North East 77 Final
  Cayuga 44 Hudson Valley 85 Final
  Brookdale 75 Howard (MD) 55 Final
  Middlesex County 32 Anne Arundel 79 Final
  Bunker Hill 40 Queensborough 54 Final
  Oakland 64 Owens 66 Final
  Luzerne County 48 Passaic County 107 Final
  Borough of Manhattan 23 Union County 93 Final
  Allegany Maryland 70 Beaver County 59 Final
  Nassau 59 Massasoit 64 Final
  UConn Avery Point * ^ 101 Roxbury 30 Final
  Rainy River 0 Providence University College 2 Final
  Rainy River Forfeit @ Otterburn, MB
  DuPage   Harry S. Truman   Cancelled
  Ulster County 50 Columbia-Greene 81 Final
  Goldberg Classic
  Jefferson (NY) 69 Prince George's 45 Final
  Pitt-Titusville 50 Lorain County 86 Final
  Madison 70 Highland (IL) 101 Final
  Rock Valley 81 Bryant & Stratton College (WI) 64 Final
  Bloechl Center
  Kishwaukee 58 Harper 29 Final
  Elgin 76 Richard J. Daley 36 Final
  Rowan Gloucester 49 Fulton-Montgomery 64 Final
  Onondaga Community College Hoops Classic @ SRC Arena - Onondaga
  North Country 82 Monroe College - Bronx 18 Final
  Massasoit Tournament @ Brockton, MA
  SUNY Broome 42 Jamestown 73 Final
  Crossover Classic
  Niagara County 108 Lehigh Carbon 40 Final
  Bronx # 0 Pratt Institite of Technology 0 Final
  Cedar Valley 53 McLennan 61 Final
  McLennan Classic
Sun. 4 Corning 50 Jamestown 69 Final
  Basketball Crossover
  Monroe College - Bronx 56 Nassau 76 Final
  Massasoit Tournament @ Brockton, MA
  Rowan Gloucester 40 Onondaga 79 Final
  Onondaga Community College Hoops Tournament @ OCC SRC Arena
  Brookdale 54 Anne Arundel 49 Final
  Niagara County 121 Northampton 26 Final
  Fulton-Montgomery 59 Hostos 53 Final
  Onondaga Community College Hoops Classic @ Onondaga CC
  Cayuga 103 SUNY Adirondack 37 Final
  Herkimer * 54 Clinton (NY) 25 Final
  Bunker Hill 57 Vaughn College - NY 29 Final
  North Country 54 Massasoit 61 Final
  Hocking 49 Patrick Henry 52 Final
  @ Patrick Henry Community College
  Genesee 83 SUNY Broome 49 Final
  Crossover Classic @ Jamestown, NY
Mon. 5 Penn State DuBois *   Westmoreland   Cancelled
  Mott 92 Owens 86 Final - OT
  Ranger 92 Cedar Valley 64 Final
Tue. 6 Tompkins Cortland 72 Schenectady County 45 Final
  Rockland * 59 Dutchess 44 Final
  Bucks County 10 Montgomery County 78 Final
  Middlesex County 47 Philadelphia 72 Final
  Monroe College - Bronx 77 Bronx 49 Final
  Camden County * 30 Passaic County 58 Final
  Massasoit * ^ 111 Bristol 10 Final
  Gateway (CT) * ^ 70 UConn Avery Point 77 Final
  Kingsborough * 33 Borough of Manhattan 42 Final - OT
  Finger Lakes 53 Erie 45 Final
  Westmoreland   Allegany Maryland   Cancelled
  Union County 58 Hostos 49 Final
  Luzerne County 71 PSU-Hazleton 88 Final
  Nassau * 84 Queensborough 44 Final
  SouthWest Collegiate Institute for the Deaf 27 Cedar Valley 103 Final
  Elgin 89 Harper 42 Final
  Rock Valley 78 Kishwaukee 56 Final
  Minnesota West 83 Little Priest Tribal 98 Final - OT
  Bunker Hill * ^ 81 Roxbury 35 Final
  Central Lakes #   College of St. Benedict   7:30 PM EST
  Scrimmage @ St. Joesph
Wed. 7 SUNY Broome 56 Davis College 65 Final
  Fulton-Montgomery 68 Cayuga 48 Final
  Richland 44 Cedar Valley 70 Final
  *HOMECOMING*
  Edison State * 68 Columbus State 55 Final
Thu. 8 Butler County 67 Allegany Maryland 54 Final
  Rowan Burlington * 68 Camden County 37 Final
  Monroe College - Bronx 52 Orange County 71 Final
  Schenectady County 55 Onondaga 110 Final
  Howard (MD) 66 Montgomery County 52 Final
  Quinsigamond *   Holyoke   5:00 PM EST
  Philadelphia 66 Raritan Valley 88 Final
  UConn Avery Point * ^ 115 Bristol 36 Final
  Bunker Hill * ^ 40 Massasoit 104 Final
  Brookdale 81 Borough of Manhattan 40 Final
  Lackawanna 57 Hostos 76 Final
  Bronx, NY
  Luzerne County * 70 Harrisburg Area 65 Final
  Springfield Tech * ^ 62 Gateway (CT) 53 Final
  Kingsborough * 58 Bronx 65 Final
  McHenry County 83 Harper 33 Final
  Joliet 58 Prairie State 42 Final
  Ridgewater 76 Sisseton Wahpeton Community College 93 Final
Fri. 9 Gogebic 78 St. Cloud Tech 62 Final
  Lorain County 56 Erie 47 Final
  Hagerstown 78 Prince George's 59 Final
  McDonald's Classic
  Madison 52 Anoka-Ramsey 89 Final
  Rochester 80 Ellsworth 73 Final - OT
  Dale Howard Classic
  Northwestern JV 78 Minnesota West 42 Final
  Elgin 62 Carl Sandburg 49 Final
Sat. 10 Madison 68 St. Cloud Tech 44 Final
  Coon Rapids, MN @ ARCC
  Middlesex County * 64 Camden County 49 Final
  Dutchess 34 Kingsborough 62 Final
  North Country 77 Corning 50 Final
  Penn State Lehigh 83 Montgomery County 27 Final
  Northampton * 45 Philadelphia 62 Final
  North Iowa Area 126 Rochester 86 Final
  Dale Howard Classic (Iowa Falls, Iowa) @ Iowa Falls, Iowa
  Prince George's 58 Garrett 63 Final
  McDonald's Tip Off Tournament
  Sussex County * 46 Rowan Gloucester 68 Final
  Atlantic Cape * 38 Passaic County 104 Final
  Bristol * ^ 38 Springfield Tech 120 Final
  Hudson Valley * 47 Herkimer 42 Final
  SUNY Adirondack   Jefferson (NY)   Cancelled
  Orange County 42 Suffolk County 37 Final
  Schenectady County 56 Cayuga 74 Final
  Fulton-Montgomery 55 Onondaga 59 Final
  Luzerne County * 66 Lehigh Carbon 71 Final
  Roxbury * ^ 40 Gateway (CT) 80 Final
  Richard J. Daley 39 DuPage 65 Final
  Union County 96 Monroe College - Bronx 32 Final
  Murph Shapiro Tournament @ Rochester, NY
  Clinton (NY) 40 Finger Lakes 85 Final
  Penn State-Beaver 84 Beaver County 30 Final
  McHenry County 53 Joliet 50 Final
  Alumni #   Mesabi Range   2:00 PM EST
  Massasoit 68 CCBC Catonsville 50 Final
  Columbus State 60 Montgomery 79 Final
  Dordt College JV 66 Minnesota West 67 Final
  Gogebic 44 Anoka-Ramsey 84 Final
  Elgin 48 Rock Valley 52 Final
Sun. 11 Monroe College - Bronx 61 Sullivan County 74 Final
  Murph Shapiro Tournament @ Rochester, NY
  Clinton (NY) 42 Corning 82 Final
  Columbus State 98 Frederick 83 Final
  @ Rockville, Md.
  Queensborough 59 Dutchess 31 Final
  North Country 98 Finger Lakes 65 Final
  Harper 36 Loyola University 46 Final
  Massasoit 74 Howard (MD) 52 Final
  Suffolk County 82 Webb Institute 35 Final
  Hudson Valley 75 Jefferson (NY) 76 Final
  Schenectady County * 37 Columbia-Greene 0 Final
  Jamestown 89 UConn Avery Point 59 Final
  Thomas Nelson Community College 49 Johnston Community College 44 Final
  @ srac
  Harper 39 Northwestern University 49 Final
Mon. 12 Owens 61 Mercyhurst North East 62 Final
  Borough of Manhattan 27 Rowan Gloucester 74 Final
  Watch Live at www.NJCAATV.com
  Butler County 63 Penn State University at DuBois 74 Final
  Itasca   Hibbing   6:00 PM EST
  Scrimmage
  Cedar Valley 73 Paul Quinn College (JV) 75 Final
  Bethel University JV 62 Central Lakes 66 Final
  St. Cloud Tech 61 Concordia-Moorhead JV 75 Final
Tue. 13 Middlesex County * 45 Bergen 60 Final
  Rowan Gloucester * 88 Atlantic Cape 35 Final
  Suffolk County * 65 Monroe College - Bronx 40 Final
  Camden County *   Cumberland County   Cancelled
  Prince George's 38 Harford 115 Final
  Bristol 47 Eastern Nazarene JV 67 Final
  Queensborough 83 Rockland 14 Final
  UConn Avery Point * ^ 106 Quinsigamond 30 Final
  Springfield Tech * ^ 78 Bunker Hill 58 Final
  Montgomery County * 79 Luzerne County 72 Final
  Columbia-Greene   SUNY Broome   Cancelled
  Westmoreland   Penn State New Kensington   Cancelled
  Bronx * 30 Hostos 77 Final
  Nassau * 108 Kingsborough 52 Final
  Mesabi Range 53 Gogebic 66 Final
  Olive-Harvey 58 DuPage 64 Final
  Oakton 58 Harper 46 Final
  McHenry County 55 Rock Valley 66 Final
  Minnesota State 51 North Dakota SCS 93 Final
  Jamestown College JV 47 Northland 68 Final
  Herkimer 70 Tompkins Cortland 40 Final
  Saint Mary's University of MN (JV)   Rochester   Cancelled
  Trinity Christian College JV 35 Elgin 77 Final
Wed. 14 Hudson Valley #   SUNY Adirondack   Cancelled
  Word of Life 31 Clinton (NY) 50 Final
  Niagara County 86 Onondaga 65 Final
  Ohio State University Club 72 Columbus State 54 Final
  Owens 61 Schoolcraft 69 Final
  Sauk Valley 65 Madison 68 Final
  Minnesota West 52 Iowa Lakes 69 Final
  Estherville, IA
  Lake Superior 34 Hibbing 96 Final
  Westmoreland   Penn State Fayette   Cancelled
  Cedar Valley 51 Angelina 87 Final
  Luther JV 55 Western Tech 68 Final
  Lorain County 54 John Carroll University JV 55 Final
Thu. 15 Philadelphia   Brookdale   Postponed
  Montgomery County   Camden County   Postponed
  Rowan Gloucester *   Passaic County   Postponed
  Springfield Tech   Roxbury   Postponed
  Gateway (CT)   Holyoke   6:00 PM EST
  Hostos * 91 Kingsborough 28 Final
  @ Kingsborough
  Harry S. Truman 50 Elgin 59 Final
  Illinois Valley 75 Joliet 83 Final
  Ridgewater 57 Mayville JV 93 Final
  Morton 86 DuPage 43 Final
Fri. 16 Itasca 2 Rainy River 0 Final
  Rainy River Forfeit @ Itasca Community College
  Anne Arundel * 44 Chesapeake 79 Final
  at Chesapeake
  Lake Superior 76 Fond du Lac Tribal 27 Final
  Erie 58 Hocking 52 Final
  Central Lakes 0 Minnesota State 2 Final
  Central Lakes Forfeit
  Gogebic 66 Vermilion 56 Final
  Anoka-Ramsey 78 DuPage 43 Final
Sat. 17 Finger Lakes   TBA   TBA
  Gogebic 2 Rainy River 0 Final
  Rainy River Forfeit @ Vermillion Community College
  Quinsigamond * ^ 2 Roxbury 0 Final
  Forfeit by RCC
  Bergen * 83 Atlantic Cape 56 Final
  Bunker Hill 58 Eastern Nazarane College 54 Final
  Five Towns College 68 Kingsborough 50 Final
  Dutchess 56 Luzerne County 68 Final
  Corning 53 Herkimer 66 Final
  Queensborough * 36 Suffolk County 44 Final
  Ammerman Campus
  Harrisburg Area 65 Sussex County 62 Final
  Cayuga   Columbia-Greene   Cancelled
  Hocking * 53 Lakeland 89 Final
  Lorain County * 47 Owens 100 Final
  Monroe College - Bronx 81 Rockland 30 Final
  Western Tech 62 Bay College 78 Final
  Montgomery County 47 Penn State Wilkes Barre 81 Final
  Ocean County * 24 Passaic County 98 Final
  Bronx 58 Springfield Tech 83 Final
  Erie 61 Columbus State 49 Final
  Philadelphia 30 Baltimore City 81 Final
  SUNY Adirondack * 0 Fulton-Montgomery 2 Final
  Regional Forfeit
  Tompkins Cortland 54 Clinton (NY) 33 Final
  Carl Sandburg 66 Madison 81 Final
  Anoka-Ramsey 78 Joliet 83 Final
  Southwestern 67 Minnesota West 82 Final
  DuPage 50 Prairie State 55 Final
  SUNY Broome 51 North Country 88 Final
  Itasca 65 Vermilion 61 Final
  @ Vermilion Community College
  Bossier Parish 74 Cedar Valley 70 Final
  Nassau 100 Middlesex County 30 Final
  Turkey Hoop Shoot @ County college of Morris
  Rock Valley 47 Indiana Tech JV 55 Final
Sun. 18 SUNY Broome 47 Clinton (NY) 43 Final
  Finger Lakes 68 Herkimer 64 Final
  Sullivan County 52 Prince George's 40 Final
  Middlesex County 59 Orange County 87 Final
  @ Randolph, NJ
  Jefferson (NY) 79 Fulton-Montgomery 81 Final
  @ FMCC
  Onondaga   Columbia-Greene   Cancelled
  Rock Valley 65 Owens 80 Final
  Hudson Valley *   Schenectady County   Postponed
  Nassau 76 Morris 55 Final
  Turkey Hoop Shoot
Mon. 19 Eastern Nazarene College 46 Springfield Tech 62 Final
  Penn State University at Fayette 70 Butler County 76 Final
  Mt. Marty 70 Minnesota West 57 Final
Tue. 20 Rowan Gloucester * 54 Camden County 45 Final
  Ulster County 34 Hudson Valley 80 Final
  Davis College 66 Jefferson (NY) 84 Final
  Atlantic Cape * 80 Ocean County 42 Final
  Dutchess * 40 Sullivan County 96 Final
  Passaic County * 69 Sussex County 59 Final
  Brookdale * 76 Middlesex County 47 Final
  Montgomery County * 75 Lehigh Carbon 59 Final