2013-14 Women's Basketball Schedule DIII

Date Away Home Status Links
 
October
Sat. 12 West Georgia Tech   Tri-State Jamboree   11:00 AM EDT
  Jamboree @ Albany, Ga (Darton)
Sun. 13 TBA   Mohawk Valley   TBA
Wed. 16 Harcum   Camden County   5:00 PM EDT
Thu. 17 ASA Brooklyn   Sullivan County   5:00 PM EDT
  Scrimmage
Sat. 19 Hoops for Hope Jamboree   West Georgia Tech   10:00 AM EDT
  Hoops for Hope Jamboree @ Oak Moutain Academy - Carrollton
  Cornell Club   Cayuga   1:00 PM EDT
  Scrimmage
Mon. 21 Delaware Tech-Stanton   Rowan Gloucester   5:00 PM EDT
Tue. 22 Camden County   Rowan Burlington   5:00 PM EDT
  Jefferson (NY)   SUNY Canton-Scrimmage   6:00 PM EDT
Wed. 23 Bergen   Westchester   6:00 PM EDT
  Virginia Union scrimmage   Prince George's   6:00 PM EDT
Thu. 24 Middlesex County   Mercer County   5:00 PM EDT
  Penn State Fayette   Westmoreland   5:00 PM EDT
  West Georgia Tech   Lagrange College   6:00 PM EDT
  Scrimmage
Fri. 25 Cazenovia College   Cayuga   6:00 PM EDT
  Scrimmage
  BERKELEY COLLEGE   Suffolk County   6:00 PM EDT
  scrimmage
Sat. 26 Mohawk Valley   SUNY Cobleskill   TBA
  Jefferson Alumni 40 Jefferson (NY) 80 Final
Tue. 29 Rochester   Luther College   7:00 PM EDT
  Scrimmage
Wed. 30 Globe Tech   Passaic County   7:00 PM EDT
Thu. 31 Rowan Gloucester   Mercer County   5:00 PM EDT
  Brookdale   Georgian Court University   6:00 PM EDT
  Rowan Burlington   Atlantic Cape   6:00 PM EDT
  Schenectady County   SUNY Cobleskill   6:00 PM EDT
 
November
Fri. 1 Rochester   University of Wisconsin-LaCrosse   TBA
  Scrimmage
  South Georgia Tech 63 West Georgia Tech 57 Final
  @ Albany, GA
  Dordt JV 94 Riverland 44 Final
  @ MN West
  Milwaukee Area Tech 68 Fox Valley Technical 52 Final
  @ Fond du Lac, WI
  Dutchess 56 SUNY-Delhi 52 Final
  non-conference
  Philadelphia 35 Baltimore City 62 Final
  Cumberland County 68 Prince George's 66 Final
  Bunker Hill 42 Southern Maine Community College 98 Final
  Montgomery 75 Monroe College 87 Final
  Central Maine Community College 87 Quinsigamond 40 Final
  LSU Eunice 88 Mountain View 26 Final
  Dakota State JV 61 Minnesota West 60 Final
  Monroe CC 79 Roxbury 34 Final
Sat. 2 Riverland 70 Dakota State JV 100 Final
  @ MN West
  Fox Valley Technical 45 uw marshfield 55 Final
  @ UW Fond du Lac
  Cayuga 66 Dean 100 Final
  Roxbury CC Tournament
  Ocean County   Rowan Burlington   12:00 PM EDT
  Tompkins Cortland 51 Jamestown 82 Final
  @ Corning CCC
  West Georgia Tech 59 Darton State 87 Final
  @ Albany, Ga
  LSU Eunice 101 Mountain View 44 Final
  Schenectady County   Manhattan Community College   12:30 PM EDT
  Cumberland County 87 Anne Arundel 54 Final
  SUNY Broome 54 Davis College 75 Final
  Luzerne County 51 Lackawanna 102 Final
  Scranton, PA
  Lorain County 55 Henry Ford 38 Final
  Bergen   Suffolk County   1:00 PM EDT
  College of St. Joseph's 54 SUNY Adirondack 57 Final
  Westmoreland 66 University of Pittsburgh-Titusville 58 Final
  McHenry County 30 DuPage 67 Final
  Tidewater 60 Prince George's 76 Final
  Northampton 48 Sullivan County 60 Final
  Onondaga Community College Classic @ Onondaga Community College
  Joliet 33 Illinois Central 98 Final
  Milwaukee Area Tech 60 UW-Fond du Lac 41 Final
  Niagara County 66 Corning 35 Final
  2013 Region III Crossover Classic
  Montgomery 77 Roxbury 66 Final
  Herkimer 70 Jefferson (NY) 84 Final
  @ MVCC Tournament
  Dordt College JV 52 Minnesota West 62 Final
  Oakton 36 Rock Valley 92 Final
  Delaware County 17 Onondaga 91 Final
  Genesee 37 Mohawk Valley 77 Final
  Torchia Classic
Sun. 3 Tompkins Cortland 33 Niagara County 60 Final
  2013 Region III Crossover Classic @ Corning CC
  Montgomery 84 Cayuga 45 Final
  Delaware County 12 Northampton 83 Final
  Onondaga Community College Classic @ Onondaga CC
  Herkimer 59 Genesee 52 Final
  @ MVCC Tournament
  Sullivan County 61 Onondaga 65 Final
  Onondaga Community College Classic
  Monroe College 73 Roxbury 50 Final
  @ Roxbury Crossing, MA
  Jefferson (NY) 67 Mohawk Valley 66 Final
  Torchia Classic
  Jamestown 66 Corning 44 Final
  2013 Region III Crossover Classic
Mon. 4 Word of Life 13 North Country 58 Final
Tue. 5 Lackawanna 67 Philadelphia 55 Final
  Philadelphia, PA
  Ocean County   Mercer County   5:00 PM EST
  Lincoln New England 18 Roxbury 120 Final
  Niagara County 71 Finger Lakes 59 Final
  Dean 110 Quinsigamond 38 Final
  Prince George's 100 Lehigh Carbon 47 Final
  Penn State Hazleton 78 Luzerne County 13 Final
  Georgia Northwestern Tech 49 Cleveland State 90 Final
  St. Jospeh College   Kingsborough   6:00 PM EST
  Bergen 69 Hostos 56 Final
  Harper 49 Elgin 59 Final
  Rock Valley 104 McHenry County 34 Final
  West Georgia Tech 46 Southern Union State 45 Final
  Augsburg College   Rochester   7:30 PM EST
  Scrimmage
Wed. 6 Lorain County 59 Lakeland 72 Final
  Bucks County 44 Raritan Valley 61 Final
  Scrimmage
  Delaware Tech-Stanton 63 Cumberland County 80 Final
  Mohawk Valley 70 Genesee 57 Final
  uw marshfield 40 Western Tech 76 Final
Thu. 7 Rowan Burlington 89 Camden County 69
  Salem Community College 59 Rowan Gloucester 63 Final
  Suffolk County   Brooklyn College   5:00 PM EST
  scrimmage
  Valley Forge Christian College   Montgomery County   5:00 PM EST
  Sullivan County 64 Hostos 40 Final
  Word of Life 22 SUNY Adirondack 67 Final
  Dutchess 55 Rockland 65 Final
  Onondaga 95 Genesee 51 Final
  Penn State Wilkes-Barre 60 Luzerne County 25 Final
  Lackawanna 67 Northampton 58 Final
  Bethlehem, PA
  Dean 90 Massasoit 59 Final
  Penn State - Hazelton 82 Lehigh Carbon 44 Final
  Bristol 56 Bunker Hill 76 Final
  Orange County 67 Passaic County 46 Final
  York College   Kingsborough   6:00 PM EST
  Gateway (CT)   Holyoke   Cancelled
  Harper 64 Lake County 84 Final
Fri. 8 Georgia Northwestern Tech 51 Pensacola Christian College 72 Final
  Anne Arundel 70 Lorain County 79 Final
  Westmoreland County Tournament @ Westmoreland
  Ellsworth 94 Hibbing 53 Final
  @ Mason City, IA
  Madison 78 Gogebic 65 Final
  Border Battle Classic
  Prince George's 51 Louisburg 90 Final
  Pizza Hut Classic -
  Atlantic Cape 29 Harford 97 Final
  Pitt Titusville 58 Butler County 50 Final
  @ Butler County Community College
  Brewton-Parker JV 64 Southern Crescent Tech 25 Final
  Chattahoochee Tech 48 West Georgia Tech 70 Final
  @ Carrollton, Ga
  Niagara County 82 Westmoreland 74 Final - OT
  Westmoreland County Community College Tournament
  John Jay College for Criminal Justice 0 Bronx 0 Final
  Scrimmage
  Briarcliffe College 55 Quinsigamond 50 Final
  @ NHTI
  Sussex County 85 Central Penn 69 Final
  Milwaukee Area Tech 57 Anoka-Ramsey 64 Final
  Fox Valley Technical 65 Silver Lake College 68 Final - OT
  Joliet 43 Kirkwood 85 Final
Sat. 9 Lorain County 48 Niagara County 56 Final
  Westmoreland County Community College Tournament @ Westmoreland CC
  Gogebic 59 Milwaukee Area Tech 85 Final
  @ Anoka-Ramsey Community College
  SUNY-Delhi 41 Corning 66 Final
  Brookdale   Stockton College   12:00 PM EST
  Montgomery County 55 Luzerne County 56 Final
  Orange County 48 Sullivan County 57 Final
  Fulton-Montgomery 89 Tompkins Cortland 58 Final
  Jamestown 71 CC of Allegheny County 56 Final
  Unity College 38 Quinsigamond 64 Final
  @ NHTI
  Lincoln New England 28 Dean 119 Final
  Hudson Valley 72 Cayuga 45 Final
  Schenectady County 68 SUNY Broome 56 Final
  North Country 56 Mohawk Valley 67 Final
  Sussex County 45 Harrisburg Area 69 Final
  Cape Fear 72 Prince George's 44 Final
  @ Louisburg, NC - Louisburg Tournament
  Passaic County 73 Cecil 60 Final
  @ Montgomery-Rockville
  Taccoa Falls College 78 Georgia Northwestern Tech 61 Final
  @ Welch College
  Anne Arundel 51 Westmoreland 78 Final
  Westmoreland County Tournament @ Westmoreland,pa
  Joliet 52 Iowa Central 69 Final
  Kirkwood Classic @ Kirkwood
  Sauk Valley 62 Rock Valley 84 Final
  DuPage 65 Oakton 46 Final
  West Georgia Tech 55 Andrew 61 Final
  Jefferson (NY) 64 Herkimer 47 Final
  SUNY Adirondack 36 Onondaga 85 Final
  Mountain View 39 Collin 119 Final
  Madison 55 Anoka-Ramsey 70 Final
  Border Battle Classic
  Hibbing 33 North Iowa Area 135 Final
  Columbus State 68 Montgomery 66 Final - OT
  Montgomery College-Rockville Tournament
  Middlesex County 99 Delaware County 30 Final
Sun. 10 Hostos 59 Rockland 88 Final
  Hudson Valley 56 Onondaga 106 Final
  SUNY-Delhi 34 Finger Lakes 78 Final
  Fulton-Montgomery 93 SUNY Broome 57 Final
  SUNY Adirondack 68 Cayuga 55 Final
  Montgomery 93 Passaic County 64 Final
  @ Montgomery College
Mon. 11 Faulkner University JV 51 West Georgia Tech 64 Final
  @ Carrollton, Ga
  Riverland 42 North Iowa Area 105 Final
Tue. 12 Delaware County 38 Bucks County 41 Final
  Brookdale 52 Orange County 61 Final
  Corning 58 Davis College 70 Final
  Salem Community College 93 Camden County 88 Final
  Chesapeake 88 Anne Arundel 38 Final
  Word of Life Bible Institute 29 North Country 78 Final
  Berkley College 0 Bronx 0 Final
  Scrimmage
  Philadelphia 51 Harcum 90 Final
  Quinsigamond 37 Roxbury 69 Final
  Cuyahoga 40 Lorain County 65 Final
  Lincoln New England 0 Bard College of Simon Rock 2 Final
  Lincoln Forfeit
  Luzerne County 34 Northampton 79 Final
  DuPage 64 Elgin 66 Final
  Illinois Central 94 Harper 36 Final
  Prairie State 47 Joliet 60 Final
  Fond du Lac Tribal 57 Gogebic 73 Final
  Milwaukee Area Tech 100 Lake County 74 Final
  Rock Valley 81 Kishwaukee 84 Final
  Sullivan County 70 Westchester 42 Final
  Association Free Lutheran Bible School 39 Ridgewater 78 Final
  Lehigh Carbon 68 Montgomery County 39 Final
Wed. 13 Garrett 83 Westmoreland 58 Final
  Albany Tech 96 Southern Crescent Tech 27 Final
  Butler County 46 Jamestown 91 Final
  Herkimer 54 Mohawk Valley 90 Final
  Rochester 51 North Iowa Area 86 Final
  Madison 56 Sauk Valley 63 Final
  Fox Valley Technical 53 UW Marinette 66 Final
  ASA Brooklyn 99 Brookdale 49 Final
  Bristol 56 New Hampshire Institute of Technology 65 Final
  Hudson Valley 60 Albany College of Pharmacy 72 Final
  Minnesota West 85 Mt. Marty JV 94 Final
  Hibbing 45 Itasca 71 Final
  Minnesota State 33 North Dakota SCS 76 Final
Thu. 14 Montgomery 91 Salem Community College 83 Final
  Warren Wilson College 63 Georgia Northwestern Tech 70 Final
  Bristol 82 Holyoke 58 Final
  LaGuardia 80 Kingsborough 39 Final
  Notre Dame College Junior Varsity 75 Lorain County 66 Final
  Word of Life 37 Cayuga 82 Final
  Westchester 71 Rockland 62 Final
  Gateway (CT) 80 MassBay 95 Final
  Passaic County 72 Lackawanna 84 Final
  Scranton, PA
  Penn State Lehigh 76 Luzerne County 28 Final
  Lincoln New England 23 Bunker Hill 53 Final
  Delaware County 32 PSU Hazelton 76 Final
  Bronx 48 Dutchess 41 Final
  Bucks County 67 Philadelphia 00 Final
  CCP Forfeit
  Moraine Valley 84 Harper 70 Final
  Milwaukee Area Tech 72 Morton 60 Final
  Lake Michigan 67 Joliet 42 Final
  DuPage 45 Kishwaukee 75 Final
  Montgomery County 70 Valley Forge Military 24 Final
Fri. 15 Rainy River 73 Fond du Lac Tribal 64 Final
  @ Mesabi Range College
  Montgomery 45 Guilford Tech 69 Final
  Louisburg Tournament
  Pitt-Titusville 68 CC of Allegheny County 55 Final
  Middlesex County 64 Howard (MD) 72 Final
  LaGuardia 46 Chesapeake 87 Final
  Butler County 54 Lakeland 71 Final
  6th Annual TJ Memorial Classic
  Philadelphia 52 Davis College 79 Final
  Team United 56 Mesabi Range 67 Final
  Roxbury 45 Columbus State 59 Final
  CSCC Classic
Sat. 16 Atlantic Cape 35 Passaic County 68 Final
  Henry Ford 68 Butler County 42 Final
  @ Lakeland
  Corning 39 North Country 52 Final
  @ Norht County
  Ocean County 74 Sussex County 37 Final
  Bronx 68 Kingsborough 52 Final
  Fond du Lac Tribal 73 Team United 79 Final
  @ Mesabi College
  Bunker Hill 56 NHTI 61 Final
  SUNY Broome 61 SUNY-Delhi 54 Final
  Cumberland County 66 Bergen 59 Final
  Jefferson (NY) 70 SUNY Adirondack 54 Final
  Cayuga 48 Fulton-Montgomery 85 Final
  Harrisburg Area 68 Luzerne County 46 Final
  Hudson Valley 39 Herkimer 58 Final
  Delaware County 42 Lehigh Carbon 54 Final
  Onondaga 72 Schenectady County 49 Final
  Niagara County 69 Lorain County 51 Final
  Middlesex County 73 Anne Arundel 66 Final
  Quinsigamond 51 Lincoln New England 29 Final
  West Georgia Tech 62 Faulkner University JV 60 Final
  Roxbury 73 Edison State 87 Final
  Berkley 72 Westchester 62 Final
  Western Tech 59 Fox Valley Technical 37 Final
  Rochester 66 Milwaukee Area Tech 97 Final
  Northland 86 Minnesota State 50 Final
  Westmoreland 60 Prince George's 63 Final
  Mountain View 27 Hill 101 Final
  Rainy River 55 Mesabi Range 44 Final
  Montgomery 77 Louisburg 91 Final
  LC Classic -
  Northampton 70 Orange County 76 Final
  Morris Turkey Hoop Shoot Tournament @ Randolph, NJ
  Mohawk Valley 40 ASA Brooklyn 97 Final
  Doubleheader
  Rowan Gloucester 55 Morris 44 Final
  Massasoit 55 Naval Academy Prep 71 Final
  Harper 45 Trinity International University 81 Final
  Morton 60 DuPage 94 Final
  LaGuardia 59 Howard (MD) 68 Final
  Hibbing 22 North Dakota SCS 95 Final
Sun. 17 Bunker Hill 53 Eastern Maine Community College 49 Final
  @ Concord, NH
  Northampton 82 Morris 64 Final
  @ C.C. Morris
  Orange County 70 Rowan Gloucester 63 Final
  Morris Turkey Hoop Shoot Tournament @ Randolph, NJ
  Onondaga 84 Fulton-Montgomery 72 Final
  Tompkins Cortland 72 SUNY-Delhi 61 Final
  Mohawk Valley 65 Globe Tech 27 Final
  Dakota 73 Hibbing 39 Final
  NDSCS Tournament @ NDSCS
  Lorain County 65 Notre Dame College Junior Varsity 56 Final
  Finger Lakes 41 North Country 54 Final
  @ Chateaugay Central School
  Cayuga 43 Schenectady County 104 Final
Mon. 18 Dutchess 63 Kingsborough 34 Final
  Fox Valley Technical 48 Madison 68 Final
  CC of Allegheny County 53 Waynesburg University JV 73 Final
  Western Tech 63 Milwaukee Area Tech 87 Final
  Georgia Northwestern Tech 41 Gadsden State 109 Final
  Riverland 49 Luther College JV 57 Final
  Holyoke 23 Springfield College JV 43 Final
Tue. 19 Atlantic Cape 50 Rowan Gloucester 55 Final
  Bergen 77 Middlesex County 85 Final
  Montgomery County 39 Northampton 92 Final
  Columbus State 66 Lorain County 40 Final
  Cumberland County 81 Camden County 55 Final
  Ocean County 54 Brookdale 79 Final
  Dutchess 47 Sullivan County 63 Final
  Rhode Island 96 Bristol 48 Final
  Massasoit 59 Roxbury 73 Final
  Bucks County 60 Sussex County 44 Final
  Northern Virginia 65 Montgomery 81 Final
  Philadelphia 72 Luzerne County 37 Final
  CCP Forfeit
  Passaic County 69 Hostos 56 Final
  Harper 54 Morton 57 Final
  Rock Valley 80 Highland (IL) 62 Final
  Gogebic 74 Fond du Lac Tribal 69 Final
  Joliet 62 McHenry County 40 Final
  DuPage 64 Waubonsee 67 Final
  Allegany Maryland 57 Anne Arundel 68 Final
  St. Thomas JV 71 Rochester 64 Final
  Minnesota State 85 Itasca 64 Final
  Jamestown College JV 54 Northland 76 Final
Wed. 20 SUNY Adirondack 44 Hudson Valley 46 Final
  Mercyhurst North East 69 Butler County 56 Final
  Mohawk Valley 60 Jefferson (NY) 47 Final
  UW Manitowoc 34 Fox Valley Technical 66 Final
  CC of Allegheny County 45 Jamestown 67 Final
  uw Richland 33 Western Tech 69 Final
  Dakota Wesleyan JV 65 Minnesota West 92 Final
  Ridgewater 54 North Dakota SCS 98 Final
Thu. 21 Quinsigamond 83 Bristol 109 Final
  Brookdale 63 Rowan Gloucester 36 Final
  Camden County 74 Atlantic Cape 52 Final
  Penn State Lehigh 92 Montgomery County 62 Final
  Rockland 62 Bergen 55 Final
  Word of Life 26 Schenectady County 86 Final
  Montgomery 64 Prince George's 60 Final
  Penn State-DuBois 62 Westmoreland 66 Final
  Monroe CC 79 Fulton-Montgomery 40 Final
  Queensborough 81 LaGuardia 56 Final
  North Country 68 Elmira JV 44 Final
  Harrisburg Area 47 Penn State - York 60 Final
  Kingsborough 46 Hostos 58 Final
  Red Lake Nation College 8 Hibbing 72 Final
  Harper 65 McHenry County 43 Final
  Sussex County 19 Passaic County 78 Final
Fri. 22 Gogebic 63 Rainy River 64 Final
  @ Ely, MN
  Point Park College 51 CC of Allegheny County 67 Final
  Central Georgia Tech 91 Southern Crescent Tech 7 Final
  Jamestown 76 Roxbury 85 Final
  DuPage 113 Harry S. Truman 5 Final
  Milwaukee Area Tech 77 Ellsworth 53 Final
  Dale Howard Classic
  Northland 72 Dakota 60 Final
  Cobblestone Classic
  Itasca 65 Vermilion 87 Final
  Riverland 2 Gustavus Adolphus JV 0 Final
  forfeit
  Mesabi Range 52 Ridgewater 63 Final
Sat. 23 Itasca   TBA   TBA
  Gogebic 79 Itasca 47 Final
  @ Ely, MN
  Middlesex County 76 Ocean County 72 Final
  Bergen 61 Atlantic Cape 53 Final
  Herkimer 43 Corning 59 Final
  Lorain County 57 Butler County 69 Final
  Southern Crescent Tech 18 Central Georgia Tech 93 Final
  @ Warner Robins Campus
  Lakeland 61 Westmoreland 60 Final
  Western Tech 64 Luther College JV 56 Final
  Milwaukee Area Tech 74 North Iowa Area 129 Final
  @ Iowa Falls, IA
  Northampton 62 Harrisburg Area 54 Final
  Kingsborough 34 Orange County 73 Final
  Fulton-Montgomery 69 SUNY Adirondack 63 Final
  North Country 73 SUNY Broome 64 Final
  Quinsigamond 68 Gateway (CT) 85 Final
  Schenectady County 58 Jefferson (NY) 82 Final
  Delaware County 52 Luzerne County 54 Final
  Mohawk Valley 68 Finger Lakes 51 Final
  Lehigh Carbon 75 Bucks County 66 Final
  LaGuardia 71 Rockland