2016-17 Men's Basketball Schedule DII

Date Away Home Status Links
October
Sat. 1 Scottsdale #   ACCAC JUCO Jamboree   TBA
  Pre-Season Exhibition
  Tohono O'odham #   ACCAC Jamboree   TBA
  ACCAC Jamboree @ Glendale, AZ
  Olive-Harvey   Illinois Spot-Lite Junior College Jamboree   4:00 PM EDT
  Scrimmage @ Plainfield, IL
Sun. 2 Illinois Central #   Danville Jamboree   TBA
  @ Danville, IL
  Owens #   TBA   9:00 AM EDT
  @ Danville, Ill.
  Gateway Prep #   Jackson   11:00 AM EDT
Wed. 5 Elite 1 Prep #   Phoenix   8:30 PM EDT
  Scrimmage
Fri. 7 Mullen/Mitchell Jamboree #   Hesston   TBA
  @ Dallas, Texas
Sat. 8 Frederick #   TBA   TBA
  ASSIST Juco/Prep Jamboree @ Richmond, VA
  Bryant & Stratton (VA) #   Assist Basketball Jamboree   TBA
  @ U-Turn, Richmond VA
  Garrett   JUCO Jamboree   TBA
  Scrimmage @ Richmond, VA
  Oakton #   Elgin   TBA
  Spartan Jamboree
  Bryant & Stratton College (WI) #   UNI Jamboree (scrimmage)   TBA
  UNI Jamboree (scrimmage)
  Little Priest Tribal   UNI Jambroee   TBA
  Des Moines Area # 0 JUCO Jamboree 0 Final
  @ Cedar Falls, IA
  Mullen/Mitchell Jamboree #   Hesston   TBA
  @ Dallas, Texas
  Scottsdale #   TOCC JUCO Jamboree   TBA
  Pre-Season Exhibition
  Jegos Jamboree #   Tohono O'odham   TBA
  Jegos Jamboree @ Tucson, AZ
  Wake Tech   Assist Jamboree   10:00 AM EDT
  Assist Jamboree @ Richmond, VA
  ICCAC Jamboree #   Southwestern   1:00 PM EDT
  @ ICCAC Jamboree- Northern Iowa
  Iowa Central   TBA   1:00 PM EDT
  JUCO Jamboree @ Cedar Falls, IA
  Southeast #   UNI Jamboree   1:00 PM EDT
  UNI Jamboree
  Iowa Lakes #   JUCO Jamboree   1:00 PM EDT
  Ellsworth   TBA   1:00 PM EDT
  ICCAC Jamboree @ Cedar Falls
  North Iowa Area #   Mott   2:00 PM EDT
  ICCAC Juco Jam (exhibition) @ Cedar Falls, Iowa
  Illinois Valley #   Prairie State   3:00 PM EDT
  Elgin Jamboree @ Elgin Jamboree
Sun. 9 Mid Michigan #   TBA   TBA
  Mercyhurst North East #   TBA   TBA
  Toledo, OH @ @ Owens Mega Scrimmage
  Illinois Central #   Lincoln College Jamboree   TBA
  @ Lincoln, IL
  Jackson #   TBA   9:00 AM EDT
  Owens Juco Jamboree
  TBA #   Owens   9:00 AM EDT
  Lansing #   TBD   10:00 AM EDT
  Owens Tech Jamboree (Scrimmage)
  Delta #   Owens Jamboree   12:00 PM EDT
Mon. 10 Next Level Prep #   Fort Scott   TBA
  Scimmage
Thu. 13 Fort Scott #   Allen County   5:00 PM EDT
  Iola, KS - Scrimmage
  Guilford Tech #   Grove Prep / Moravian Prep   5:45 PM EDT
  scrimmage
  Wright State University-Lake (OH) #   Sinclair   6:30 PM EDT
  Scrimmage
  Owens #   Concordia University   7:00 PM EDT
  Bismarck All Stars   United Tribes Tech   8:30 PM EDT
  Scrimmage
  Hillcrest Prep #   Phoenix   9:00 PM EDT
  Scrimmage
Fri. 14 Monroe CC #   Herkimer   TBA
  Scrimmage
  Iowa Lakes #   Northwestern College   6:30 PM EDT
Sat. 15 Bryant & Stratton (VA) #   Southeastern Challege   TBA
  @ Greensboro Sportsplex
  Delaware Tech   Anne Arundel   TBA
  Oakton #   Sauk Valley   TBA
  TBA #   Fort Scott   TBA
  Coffeyville Jamboree - Scrimmage @ Coffeyville, KS
  Lansing #   St. Clair County   11:00 AM EDT
  Scrimmage
  Ulster County #   Mohawk Valley   12:00 PM EDT
  Scrimmage
  Orange County #   Mohawk Valley   12:00 PM EDT
  Multi-team scrimmage
  Potomac State #   Southeastern Challenge Jamboree   12:00 PM EDT
  @ Greensboro Sportsplex, Greensboro NC.
  Southwestern #   Coffeyville   3:00 PM EDT
  Coffeyville Red Raven Jamboree (scrimmage) @ Jamboree
  Pitt-Titusville #   Genesee   4:00 PM EDT
  Alumni   United Tribes Tech   4:00 PM EDT
  Scrimmage
  GCC Alumni #   Genesee   6:30 PM EDT
  Tohono O'odham #   Cal University Miramar   10:00 PM EDT
  @ Montebello, CA
Sun. 16 St. Louis #   TBA   TBA
  University of Central Missouri Jamboree @ Warrensburg, MO
  Southeast #   Johnson County Jamboree   TBA
  Des Moines Area # 0 Johnson County Jam 0 Final
  @ Overland Park, KS
  Arkansas State Mid-South #   TBA   TBA
  Rick Ball's JUCO Jamboree @ Warrensburg, MO
  Brown Mackie   JCCC Scrimmage   1:00 AM EDT
  Scrimmage @ Johnson County
  MCC-Penn Valley   Jamoree   8:00 AM EDT
  Jamboree @ Warrensburg, MO
  Lewis & Clark #   MCC-Penn Valley   12:00 PM EDT
  @ cmsu
  Ellsworth   TBA   1:00 PM EDT
  @ JUCO Jamboree
Mon. 17 Iowa Central   Briar Cliff University   8:30 PM EDT
  Scrimmage
  Benedictine University at Mesa #   Scottsdale   9:00 PM EDT
  Pre-Season Exhibition
Tue. 18 Northern Virginia #   Capitol Christian Prep Academy   TBA
Wed. 19 DuPage #   Illinois Valley   6:30 PM EDT
  Scrimmage
Thu. 20 Grove Prep #   Guilford Tech   4:00 PM EDT
  scrimmage
  Glen Oaks # 67 Grand Rapids 94 Final
  Scrimmage
  Mercer County #   Middlesex County   7:00 PM EDT
  Crossfire   Catawba Valley   7:00 PM EDT
  Scrimmage
  Delta #   Northwood University   7:00 PM EDT
  Southern Maryland #   Navy   7:00 PM EDT
  Iowa Central   TBA   7:00 PM EDT
  Grand View Jamboree
  Friends University #   Hesston   7:30 PM EDT
  Southwestern #   Grand View University   8:00 PM EDT
Fri. 21 St. Clair County #   Redeemer   TBA
  @ Rochester h s
  Arkansas State Mid-South #   TBA   TBA
  Blue Mountain College Jamboree @ Blue Mountain, MS
  Brown Mackie   Kansas Wesleyan Scrimmage   7:00 AM EDT
  Garrett   California University of PA   5:00 PM EDT
  Scrimmage
  Wake Tech #   Shaw University   7:00 PM EDT
Sat. 22 CCBC Dundalk #   Catonsville Jamboree   TBA
  Scrimmage @ CCBC Catonsville
  Southern Maryland #   Jamboree Tournament   TBA
  Oakton #   Rock Valley College Jamboree   TBA
  TOCC Alumni #   Tohono O'odham   TBA
  MCC-Penn Valley   CBE Jamboree   10:00 AM EDT
  Jamboree @ Neutral
  JUCO Jamboree #   CCBC Catonsville   11:00 AM EDT
  Hagerstown #   Delaware Tech   11:00 AM EDT
  CCBC Catonsville Jamboree @ CCBC Catonsville
  Bryant & Stratton College (WI)   Rock Valley Jamboree (scrimmage)   11:00 AM EDT
  Rock Valley Jamboree
  Dakota County Tech #   Anoka-Ramsey   11:00 AM EDT
  Scrimmage
  Potomac State #   Catonsville Jamboree   12:00 PM EDT
  Independence #   Fort Scott   12:00 PM EDT
  College Basketball Experience - Scrimmage @ Kansas City, KS
  Carl Sandburg #   Saint Ambrose University   12:00 PM EDT
  @ Beyond The Baseline
  Beaver County #   Northern Virginia   1:00 PM EDT
  @ CCBC Catonsville Jamboree
  Louisburg #   Hargrave Military Academy   1:00 PM EDT
  Chatham, VA
  Union County #   Essex County   1:00 PM EDT
  Sault College #   Mid Michigan   1:00 PM EDT
  Gogebic #   Northern Michigan University (scrimmage)   1:00 PM EDT
  Scrimmage
  Southeast #   Iowa Western   1:00 PM EDT
  Scrimmage @ CBE SLAMboree - Kansas City, MO
  Miami University - Middletown   Edison State   2:30 PM EDT
  Scrimmage
  Rhode Island #   Commonwealth Academy (Scrimmage)   2:30 PM EDT
  Scrimmage
  Camden County #   Beaver County   3:00 PM EDT
  @ CCBC Catonsville Jamboree
  Hagerstown #   Howard (MD)   3:00 PM EDT
  CCBC Catonsville Jamboree @ CCBC Catonsville
  Southeast #   Sunrise Academy   4:00 PM EDT
  Bethany College #   Fort Scott   4:00 PM EDT
  College Basketball Experience - Scrimmage @ Kansas City, KS
  Harford #   Beaver County   5:00 PM EDT
  @ CCBC Catonsville Jamboree
  Impact Prep #   Phoenix   5:00 PM EDT
  Team Toledo #   Owens   7:00 PM EDT
  Iowa Western #   Fort Scott   7:00 PM EDT
  College Basketball Experience - Scrimmage @ Kansas City, KS
  TBA   Ellsworth   8:00 PM EDT
  Alumni scrimmage
  Des Moines Area # 0 Upper Iowa University 0 Final
Sun. 23 Southeast #   NCAA Hall of Fame   TBA
  Wake Tech   Swanny's Jamboree   10:00 AM EDT
  @ Myrtle Beach, SC
  Illinois Central #   Carl Sandburg   4:00 PM EDT
Mon. 24 Catawba Valley   Lenoir-Rhyne University   TBA
  Scrimmage
  Potomac State #   Alderson Broaddus University   6:00 PM EDT
  Frederick #   Shepherd University   8:30 PM EDT
  Scrimmage
Tue. 25 Glen Oaks # 94 Grace Bible College 92 Final
  Rowan Burlington #   Middlesex County   6:00 PM EDT
  Rowan Gloucester #   Mercer County   6:00 PM EDT
  PSU-Scranton (Scrim) #   Lackawanna   7:00 PM EDT
  Scranton, PA
  Luther College #   North Iowa Area   8:00 PM EDT
  At Mason City, Iowa
Wed. 26 PSU-Altoona #   Beaver County   TBA
  PSU-Greater Allegheny #   Beaver County   TBA
  West Virginia State   Garrett   6:00 PM EDT
  Scrimmage
  Potomac State #   Davis And Elkins   6:00 PM EDT
  Guilford Tech #   Pfeiffer University JV   7:00 PM EDT
  scrimmage
  Sterling College #   Hesston   7:00 PM EDT
  Blackburn College #   St. Louis   7:00 PM EDT
  Olney Central #   Danville Area   8:00 PM EDT
  SCRIMMAGE GAME
Thu. 27 Southwestern #   Iowa Western   5:00 PM EDT
  Delta #   Mid Michigan   6:00 PM EDT
  Roberts Wesleyan #   Genesee   7:00 PM EDT
  Rowan Burlington #   Atlantic Cape   7:00 PM EDT
  scrimmage
  Mercer County # 0 Bergen 0 Final - OT
  Army #   Southern Maryland   7:00 PM EDT
  Edison State   Ohio Christian University   7:00 PM EDT
  Scrimmage
  Tennessee Prep #   Arkansas State Mid-South   7:00 PM EDT
  scrimmage
  Indiana University-East #   Sinclair   8:00 PM EDT
  Scrimmage
  Illinois Valley #   Illinois Valley   8:00 PM EDT
  Intersquad Scrimmage
  Milwaukee Area Technical College (scrimmage) #   Bryant & Stratton College (WI)   8:00 PM EDT
  @ Alverno College
  Bryant & Stratton College (WI) #   Milwaukee Area Tech   8:00 PM EDT
  (Scrimmage)
  Just Hoops Post Grad #   Scottsdale   10:30 PM EDT
  Pre-Season Exhibition
Fri. 28 Nazareth College #   Monroe CC   TBA
  Scrimmage
  Johnson & Wales (Scrimmage) #   Rhode Island   3:30 PM EDT
  Scrimmage
  Alumni Game #   Grand Rapids   6:00 PM EDT
  Scrimmage
  Catawba Valley #   Davidson County   6:00 PM EDT
  Scrimmage
  Clark State   Southern State—Scrimmage   6:00 PM EDT
  Joliet #   Triton   6:00 PM EDT
  Ulster County   United States Military Prep Academy   7:00 PM EDT
  Scrimmage
  Glen Oaks # 77 Bethel College JV 74 Final
Sat. 29 Bryant & Stratton (VA) #   The Newport News Apprentice School   TBA
  MacMurray College #   Lincoln Land   TBA
  Bryant & Stratton College (WI)   UW-Sheboygan (scrimmage)   11:00 AM EDT
  Dakota County Tech #   Macalester College   11:00 AM EDT
  Scrimmage
  Lewis & Clark #   Lincoln Land   12:00 PM EDT
  vs. Lincolnland, MacMurray and McKendree
  Genesee #   SUNY Geneseo   1:00 PM EDT
  Mt. Aloysius   Garrett   1:00 PM EDT
  Scrimmage
  Tiffin University (OH) #   Sinclair   1:00 PM EDT
  Scrimmage
  Memphis Lions #   Arkansas State Mid-South   1:00 PM EDT
  scrimmage
  St. Louis #   Carl Sandburg   1:20 PM EDT
  John Wood Jamboree @ John Wood
  Alumni #   Delta   3:00 PM EDT
  Wake Tech #   Sandhills/Alamance   3:00 PM EDT
  at Sandhills Community College
  Valley Forge Military #   Kutztown University, PA   4:00 PM EDT
  Scrimmage
  Alumni Game #   Oakton   4:00 PM EDT
  Hannibal LaGrange University #   Carl Sandburg   5:30 PM EDT
  John Wood Jamboree @ John Wood
  Ellsworth   TBA   6:00 PM EDT
  @ Grinnell, Iowa
  Moberly Area #   Carl Sandburg   7:50 PM EDT
  John Wood Jamboree @ John Wood
  Marywood (Scrim) #   Lackawanna   8:00 PM EDT
  Scranton, PA
Sun. 30 Frederick #   Shippensburg University   TBA
  Scrimmage
  North Iowa Area #   William Penn University   7:00 PM EDT
Mon. 31 CCBC Catonsville #   Lincoln University   6:00 PM EDT
  Scrimmage
 
November
Tue. 1 St. Clair County #   Alma JV   TBA
  Danville Area 92 Illinois Valley 82 Final - OT
  Ocean County #   Mercer County   6:00 PM EDT
  Scrimmage
  Monroe CC 86 Finger Lakes 80 Final
  Fork Union Military Academy #   Louisburg   7:00 PM EDT
  Roger Taylor Arena
  Genesee 72 Corning 81 Final
  Lackawanna 94 Luzerne County 83 Final
  Nanticoke, PA
  Ulster County * 66 Sullivan County 93 Final
  Limestone College JV 66 Catawba Valley 90 Final
  Northern Virginia 63 Richard Bland 87 Final
  Statesman Hall
  Fayetteville Tech 67 Central Carolina 82 Final
  Non-conference
  Beaver County #   Shippensburg University   7:00 PM EDT
  Delaware Tech 91 Rowan Gloucester 66 Final
  Bluefield College (JV) 84 Patrick Henry 91 Final
  Grand Rapids 78 Mott 97 Final
  Ohio State JV 90 Cincinnati State 112 Final
  Owens 89 Mercyhurst North East 75 Final
  Mount Zion Prep 82 Guilford Tech 83 Final
  Carl Sandburg 59 Southeastern 97 Final
  @ West Burlington,IA
  Graceland University JV 58 Southwestern 120 Final
  Harry S. Truman 77 Oakton 82 Final - OT
  Trinity Christian Univ. 58 South Suburban 91 Final
  Wilbur Wright 57 Kennedy-King 71 Final
  York JV 75 Central 107 Final
  Raider Fieldhouse
  St. Ambrose University 51 Illinois Central 82 Final
  Doane JV 67 Southeast 91 Final
  Beatrice, NE
  Waldorf University J.V. 49 Des Moines Area 63 Final
  Cloud County 75 Brown Mackie 65 Final
  Moraine Valley 84 Triton 88 Final
  Bryant & Stratton College (WI) ^ 67 Lake County 43 Final
  Madison 58 McHenry County 48 Final
  Kishwaukee 88 Harper 74 Final
  Grand View University 73 Iowa Central 72 Final
  Bethel College JV 70 Hesston 93 Final
  Black Hawk-Moline 50 Morton 44 Final
  Northwestern Club 55 Waubonsee 86 Final
  Dakota 107 Turtle Mountain Community College 92 Final
  North Central Missouri 70 Johnson County 69 Final
  Impact Academy 73 South Mountain 91 Final
  Scottsdale 90 Diné College 38 Final
  Benedictine-Mesa JV 68 Chandler-Gilbert 89 Final
  Arizona Christian JV 67 Phoenix 92 Final
Wed. 2 Denmark Tech 82 Pitt 95 Final
  Rhode Island #   Navy Prep (Scrimmage)   6:00 PM EDT
  Scrimmage
  Indiana Tech JV 58 Ancilla 99 Final
  Manor 60 Cecil 72 Final
  Lenoir 78 Johnston Community College 90 Final
  Rochester JV 68 Delta 103 Final
  Job Corp 85 Pasco-Hernando State 97 Final
  Olivet College JV 71 Lansing 124 Final
  Anne Arundel 81 Potomac State 93 Final
  University of Mt Olive JV 75 Fayetteville Tech 114 Final
  Non-conference
  Gogebic #   Finlandia University (exhibition)   7:00 PM EDT
  Exhibition
  Erie 114 Tompkins Cortland 112 Final - 2OT
  Jamestown 65 Lakeland 74 Final
  Edison State 74 University of Cincinnati - Clermont College 49 Final
  Wake Tech * 81 Bryant & Stratton (VA) 70 Final
  St. Mary's JV 84 Kansas City Kansas 81
  Hannibal LaGrange JV 38 John Wood 74 Final
  Ottawa University JV 77 Wentworth Military 86 Final
  Southwestern JV 44 Fort Scott 78 Final
  Labette 54 Independence 57 Final
  Stone Child College 112 United Tribes Tech 119 Final
Thu. 3 Kellogg 71 Siena Heights JV 79 Final
  Ulster County * 81 Dutchess 85 Final
  Lackawanna * 94 Rowan Burlington 86 Final
  Pemberton, NJ
  Pasco-Hernando State 76 Johnson University 84 Final
  Guilford Tech 87 Central Carolina 91 Final
  Lake Michigan 68 Bethel College 76 Final
  Hastings JV 72 Central 79 Final
  Raider Fieldhouse
  Oakton 67 DuPage 65 Final
  South Suburban 74 Waubonsee 64 Final
  Carl Sandburg 71 Indian Hills 101 Final
  Trinity Christian College 70 Moraine Valley 123 Final
  Lindenwood Belleville JV 70 St. Louis 90 Final
  Illinois Central 58 Morton 69 Final
  Lincoln 91 Culver-Stockon 50 Final
  Compton College 92 Glendale 88 Final
  1st Round Frank Garcia COD Tournament @ Palm Springs
  Joliet 85 Lake County 69 Final
  Robert Morris-Peoria 61 Illinois Valley 95 Final
  Southeast 53 Cloud County 82 Final
  Concordia, KS
  3 Kings Prep Academy (Can.) 63 Pima 138 Final
  @ Pima West Campus
  Elite 1 Prep 82 South Mountain 86 Final
  Benedictine University at Mesa 73 Scottsdale 84 Final
Fri. 4 Johnson County 2 Iowa Western 0 Final
  Iowa Western forfeit @ Salina, KS
  Washburn University JV 83 Hesston 70 Final
  @ Barton CC
  Mott 67 McHenry County 49 Final
  @ Triton College
  Garrett 87 Mercyhurst North East 80 Final
  CC of Beaver PA. Tournament @ CCBC
  Southwestern Illinois 70 Iowa Lakes 82 Final
  @ moberly
  Ellsworth 72 Bryant & Stratton College (WI) 76 Final
  Carl Sandburg 81 Kirkwood 86 Final - OT
  Blackwell Classic @ Ottumwa, IA
  Southside Community College 67 Louisburg 96 Final
  Roger Taylor Arena
  Richard Bland 83 Valley Forge Military 84 Final
  FCC Tip-Off Mixer Tournament | Frederick, Md. @ Frederick, Md.
  Schoolcraft 95 Genesee 91 Final - OT
  MCC Kickoff Classic @ Rochester, NY
  East-West University 74 Cincinnati State 95 Final
  @ cincinnati
  Richard J. Daley 77 Lincoln Land 88 Final
  Truman College Tip-Off Classic @ Chicago, IL
  Blue Mountain JV 68 North Arkansas 93 Final
  @ ASU Mid-South
  Lincoln 85 Hannibal-Lagrange 66 Final
  Glendale 94 College of the Desert 89 Final
  Consolation 2nd Round COD Tournament
  Erie 111 Columbus State 86 Final
  Jamestown 104 Beaver County 88 Final
  Titan Tip-Off Classic
  Tohono O'odham 89 Trinity Valley 99 Final
  East-West Classic
  Olive-Harvey 66 Black Hawk-Moline 71 Final
  @ Dixon, IL
  Cedarville University JV 61 Edison State 92 Final
  Oakland 124 U of M Dearborn 75 Final
  Sandhills 99 Southern Maryland 87 Final
  Louisburg, NC @ Louisburg, NC
  Northern Virginia 80 Monroe CC 84 Final
  MCC Kickoff Classic
  Delaware Tech 80 Frederick 75 Final
  Tip-Off Mixer
  Suffolk County 44 Essex County 98 Final
  Southwestern 77 Southeastern 74 Final
  MCC-Penn Valley 93 Allen County 86 Final
  Iola, KS
  Ancilla 73 Harry S. Truman 86 Final
  Truman College Tip-Off Classic
  Ft. Riley 76 Brown Mackie 73 Final
  Parkland 75 Arkansas State Mid-South 57 Final
  2016 Greyhound Tipoff Classic
  Jackson 66 Triton 85 Final
  Triton Tip-Off Classic
  Highland (KS) 54 Barton 69 Final
  Kansas City Kansas 54 Garden City 66 Final
  Pepsi-Classic
  Dakota Wesleyan JV 83 North Iowa Area 88 Final
  Konigsmark Klassic (Mason City, Iowa)
  Cuyahoga 68 Kennedy-King 59 Final
  Kennedy-King Tip-Off Classic
  Iowa Central 76 North Dakota SCS 93 Final
  Sauk Valley 62 Prairie State 73 Final
Sat. 5 Sinclair 108 Kellogg 66 Final
  Garrett 70 Jamestown 69 Final
  CC of Beaver PA. Tournament @ Monoca, PA
  Erie 95 Hocking 71 Final
  Richard Bland 70 Delaware Tech 51 Final
  FCC Tip-Off Mixer Tournament | Frederick, Md. @ Frederick, Md.
  Genesee 92 Northern Virginia 90 Final
  MCC Kickoff Classic @ Rochester, NY
  Cumberland County 61 Manor 99 Final
  Rochester College 79 Oakland 120 Final
  Parkland 96 North Arkansas 86 Final
  @ ASU Mid-South
  Mercyhurst North East 0 Beaver County 2 Final
  Mercyhurst NE forfeit
  Cecil 88 Mercer County 81 Final
  Richard J. Daley 75 Ancilla 77 Final
  Truman College Tip-Off Classic @ Chicago, IL
  York JV 59 Southeast 122 Final
  Beatrice, NE
  McHenry County 59 Jackson 94 Final
  @ Triton College
  West LA College 81 Glendale 91 Final
  Consolation Championship COD Tournament @ Palm Springs
  Raritan Valley 82 Orange County 77 Final
  Catawba Valley * 88 Fayetteville Tech 78 Final
  Kalamazoo Valley 85 Delta 72 Final
  CCBC Dundalk 77 Bryant & Stratton (VA) 68 Final
  Valley Forge Military 64 Frederick 78 Final
  Tip-Off Mixer
  Niagara County 86 Pitt 63 Final
  Montgomery College Tip-Off Tournament @ Rockville,Md.
  Henry Ford 84 Lansing 107 Final
  Schoolcraft 102 Monroe CC 71 Final
  MCC Kickoff Classic
  Vance-Granville 81 Davidson County 129 Final
  Central Carolina 86 Lenoir 117 Final
  Cuyahoga 92 East - West University 58 Final
  Kennedy-King Tip-Off Classic @ Kennedy-King
  Tohono O'odham 72 Kilgore 65 Final
  East-West Classic @ Lewisville, TX
  Ellsworth 82 Dakota Wesleyan JV 57 Final
  @ Mason City
  Northwest 93 United Tribes Tech 99 Final
  MCC-Penn Valley 66 Northern Oklahoma Tonkawa 81 Final
  @ Iola, KS
  Rainy River 86 Dakota County Tech 79 Final
  Blue Mountain College JV 58 Arkansas State Mid-South 66 Final
  2016 Greyhound Tipoff Classic
  Southern Maryland 82 Louisburg 95 Final
  Roger Taylor Arena
  Mott 64 Triton 69 Final
  Triton Tip-Off Classic
  Wilbur Wright 78 Kishwaukee 96 Final
  Lincoln Land 89 Harry S. Truman 48 Final
  Truman College Tip-Off Classic
  St. Louis 94 Harper 66 Final
  Fort Riley 69 Johnson County 104 Final
  @ Salina, Kan.
  Danville Area 81 Southeastern 84 Final
  Morton 57 Illinois Valley 86 Final
  Highland (KS) 80 Washburn University JV 66 Final
  @ Great Bend, KS
  Potomac State 72 Clark State 36 Final
  Spire Institute 43 Essex County 97 Final
  Iowa Central 85 Williston State 90 Final
  @ NDSCS
  Robert Morris University 67 Lincoln 109 Final
  Taylor Made Prep 66 Chandler-Gilbert 67 Final
  Carl Sandburg 80 Southeastern Illinois 72 Final
  Blackwell Classic @ Ottumwa, IA
  Northeastern 72 Kansas City Kansas 55 Final
  @ Garden City, KS
  Cincinnati State 81 Kennedy-King 77 Final - OT
  Kennedy-King Tip-Off Classic
  Bryant & Stratton College (WI) 74 North Iowa Area 76 Final
  Konigsmark Classic (Mason City, Iowa)
  Black Hawk-Moline 88 Prairie State 80 Final
  @ At Sauk Valley Classic
  Patrick Henry 59 Montgomery 95 Final
  MC Tip-Off Tournament at Rockville Campus
  Morris 72 Bronx 83 Final
  Bronx Tip-Off Classic
  Iowa Western 86 Brown Mackie 74 Final
  MTU Club 70 Gogebic 80 Final
  Fort Scott 66 Butler 81 Final
  Towanda, KS
  Kirkwood 68 Indian Hills 91 Final
  Indian Hills Classic
  Labette 66 Coffeyville 99 Final
  Iowa Lakes 72 Moberly Area 104 Final
  Olive-Harvey 66 Sauk Valley 74 Final
  Sauk Valley CC Classic
  Hesston 54 Barton 80 Final
  Providence College 80 Dakota 140 Final
  Kevin Thom Classic
Sun. 6 San Jacinto-Central 113 Tohono O'odham 77 Final
  East-West Classic @ Lewisville, TX
  Schenectady County 79 Ulster County 94 Final
  Patrick Henry 85 Niagara County 98 Final - OT
  Montgomery College Tip-Off Tournament
  Barber Scotia College 75 Bryant & Stratton (VA) 95 Final
  Spartanburg Methodist 85 Louisburg 69 Final
  Roger Taylor Arena
  Midland JV 79 Central 81 Final
  Raider Fieldhouse
  Vegas Impact 68 Pima 127 Final
  @ Pima West Campus @ Pima West
  Pitt 69 Montgomery 68 Final
  MC Tip-Off Tournament at Rockville Campus
  Borough of Manhattan 107 Morris 98 Final
  Jamestown College JV 92 Dakota 103 Final
  Kevin Thom Classic
Mon. 7 Sienna Hts. JV 80 Kalamazoo Valley 90 Final
  Graceland University JV 64 North Central Missouri 96 Final
  Bryant & Stratton (VA) * 96 Vance-Granville 88 Final
  Marygrove University 64 Macomb 107 Final
  Grand Rapids 93 Cornerstone University JV 86 Final
  Greensboro College JV 67 Guilford Tech 65 Final
  Grace Bible College 77 Muskegon 94 Final
  Arkansas State Mid-South 70 Northwest Mississippi 83 Final
  University of St. Mary JV 106 Wentworth Military 88 Final
  Grand View University J.V. 62 Des Moines Area 89 Final
  Dordt JV 86 Iowa Lakes 117 Final
Tue. 8 Harcum 117 Delaware Tech 56 Final
  Putnam Science Academy (Scrimmage) #   Rhode Island   5:00 PM EST
  Scrimmage
  Clark State 58 Ohio University Chillicothe 76 Final
  Kellogg 71