Season:

2018 NJCAA DIII Women's Outdoor Track & Field All-America Teams

All-America honors are presented to the top two finishers in each event at the NJCAA DIII Women's Outdoor Track & Field Championship
1st Place = First Team  //  2nd Place = Second Team  //  3rd Place = Honorable Mention   

FIRST TEAM TRACK ALL-AMERICANS
  EVENT NAME COLLEGE CLASS
  100m Shantal Rouse Kingsborough (NY) So.
  200m Shantal Rouse Kingsborough (NY) So.
  400m Shantal Rouse Kingsborough (NY) So.
  800m Natalie Cook Harper (IL) So.
  1500m Natalie Cook Harper (IL) So.
  3000m SC Justine Conca Bergen (NJ) So.
  5000m Breanna Bogucki Harper (IL) So.
  10000m Breanna Bogucki Harper (IL) So.
  100mH Nyeira Gordon Kingsborough (NY) Fr.
  400mH Nyeira Gordon Kingsborough (NY) Fr.

 

FIRST TEAM FIELD ALL-AMERICANS
  EVENT NAME COLLEGE CLASS
  High Jump Malerie Belles Herkimer (NY) Fr.
  Long Jump Shantal Rouse Kingsborough (NY) So.
  Triple Jump Kaylah Williams Suffolk County (NY) So.
  Pole Vault Gillian Laco Finger Lakes (NY) Fr.
  Discus Elisia Lancaster Rowan-Gloucester (NJ) Fr.
  Hammer Elisia Lancaster Rowan-Gloucester (NJ) Fr.
  Javelin Elizabeth Vargas Bergen (NJ) Fr.
  Shot Put Elisia Lancaster Rowan-Gloucester (NJ) So.
  Heptathlon Allison Bryan Bergen (NJ) Fr.

 

FIRST TEAM RELAY ALL-AMERICANS
  EVENT NAME COLLEGE CLASS
  4x100m Nyeira Gordon Kingsborough (NY) Fr.
    Jeanne-Marie Johnson   Fr.
    Shantal Rouse   So.
    Tanisha Witter   So.
  4x400m Jeanne-Marie Johnson Kingsborough (NY) Fr.
    Nyeira Gordon   Fr.
    Tanisha Witter   So.
    Shantal Rouse   So.
  4x800m Tanisha Witter Kingsborough (NY) So.
    Shantal Rouse   So.
    Nyeira Gordon   Fr.
    Jeanne-Marie Johnson   Fr.

 


 

SECOND TEAM TRACK ALL-AMERICANS
  EVENT NAME COLLEGE CLASS
  100m Diamond Turner Howard (MD) Fr.
  200m Jeanne-Marie Johnson Kingsborough (NY) Fr.
  400m Jeanne-Marie Johnson Kingsborough (NY) Fr.
  800m Ceara Conroy Nassau (NY) Fr.
  1500m Rachael Temple Harper (IL) Fr.
  3000m SC Michalina Szelazek Triton (IL) So.
  5000m Taylor Kreiss Harper (IL) Fr.
  10000m Taylor Kreiss Harper (IL) Fr.
  100mH Chisom Chinedu Union County (NJ) Fr.
  400mH Chisom Chinedu Union County NJ) Fr.

 

SECOND TEAM FIELD ALL-AMERICANS
  EVENT NAME COLLEGE CLASS
  High Jump Azia Pitt Rowan-Gloucester (NJ) Fr.
  Long Jump Casey Pedone Suffolk County (NY) So.
  Triple Jump Katy Pacheco Middlesex County (NJ) Fr.
  Pole Vault Katy Pacheco Middlesex County (NJ) Fr.
  Discus Emily Hilt Rowan-Gloucester (NJ) Fr.
  Hammer Emily Hilt Rowan-Gloucester (NJ) Fr.
  Javelin Alayna Fredenburg Hudson Valley (NY) So.
  Shot Put Emily Hilt Rowan-Gloucester (NJ) Fr.
  Heptathlon Rose Simmons Mohawk Valley (NY) Fr.

 

SECOND TEAM RELAY ALL-AMERICANS
  EVENT NAME COLLEGE CLASS
  4x100m Angelica Ortega Union County (NJ) Fr.
    Chisom Chinedu   Fr.
    Nwaneka Chinedu   Fr.
    Djamila Zangre   So.
  4x400m Angie Nichols Harper (IL) Fr.
    Grace Carey   Fr.
    Rachael Temple   Fr.
    Natalie Cook   So.
  4x800m Rachael Temple Harper (IL) So.
    Taylor Kreiss   Fr.
    Jessi Gessner   Fr.
    Natalie Cook   So.

 


 

HONORABLE MENTION TRACK ALL-AMERICANS
  EVENT NAME COLLEGE CLASS
  100m Tanisha Witter Kingsborough (NY) So.
  200m Deyane Carter Rowan-Gloucester (NJ) Fr.
  400m Kimberly Stamets Montgomery (MD) So.
  800m Rachael Temple Harper (IL) Fr.
  1500m Justine Conca Bergen (NJ) So.
  3000m SC Catherine Matteo Nassau (NY) Fr.
  5000m Divah Johnson Mohawk Valley (NY) Fr.
  10000m Justine Conca Bergen (NJ) So.
  100mH Tanisha Witter Kingsborough (NY) So.
  400mH Michalina Szelazek Triton (IL) So.

 

HONORABLE MENTION FIELD ALL-AMERICANS
  EVENT NAME COLLEGE CLASS
  High Jump Allison Bryan Bergen (NJ) Fr.
  Long Jump Jeanne-Marie Johnson Kingsborough (NY) Fr.
  Triple Jump Azia Pitt Rowan-Gloucester (NJ) Fr.
  Pole Vault Alayna Fredenburg Hudson Valley (NY) So.
  Discus Yuri Hernandez Springfield Tech (MA) Fr.
  Hammer Sarina Watson Rowan-Gloucester (NJ) So.
  Javelin Keren Moncayo Union County (NJ) Fr.
  Shot Put Justina Ababio Montgomery (MD) So.
  Heptathlon Emily Doorey Sandhills (NC) Fr.

 

HONORABLE MENTION RELAY ALL-AMERICANS
  EVENT NAME COLLEGE CLASS
  4x100m Tanyka Trotman Montgomery (MD) Fr.
    Kimberly Stamets   So.
    Imani Costley   Fr.
    Djamila Zangre   So.
  4x400m Tochi Chinedu Union County (NJ) Fr.
    Angelica Ortega   Fr.
    Nwaneka Chinedu   Fr.
    Chisom Chinedu   Fr.
  4x800m Lylybel Devora Queensborough (NY) Fr.
    Natalia Plaza   Fr.
    Melanie Valerio   Fr.
    Nicole Chavez   Fr.

NJCAA Admin Login X

Forgot Your Password?