2016-17 DI Men's Soccer Schedule

Date Away Home Status Links
 
August
Sat. 6 Alumni Team #   Allen County   4:00 PM EDT
  Alumni #   Western Nebraska   4:00 PM EDT
  Embry-Riddle University #   Scottsdale   8:45 PM EDT
Sun. 7 Alumni #   Frederick   12:00 PM EDT
  FCC Alumni Game
Wed. 10 Colorado Northwestern #   Sheridan   3:00 PM EDT
  Sporting OFC # 0 Iowa Western 0 Final
  Scrimmage
  WAFB #   Laramie County   7:30 PM EDT
  Scrimmage
Thu. 11 Briar Cliff University #   Iowa Lakes   3:30 PM EDT
  Scrimmage
  Western Wyoming #   Salt Lake   5:00 PM EDT
  Scrimmage
Fri. 12 Otero #   Johnson & Wales University   3:00 PM EDT
  Webber University # 1 Eastern Florida State 3 Final
  Mississippi Gulf Coast   Holmes   Cancelled
  Exhibition
Sat. 13 TBA #   Chandler-Gilbert   TBA
  Marshalltown #   William Penn   2:00 PM EDT
  Oskaloosa, IA (Scrimmage)
  Barton Alumni #   Barton   3:00 PM EDT
  LCCC Alumni #   Laramie County   3:00 PM EDT
  Grand View University # 0 Iowa Western 0 Final
  Scrimmage
  Crowder # 2 Evangel College 1
  Southwestern Christian College (scr) #   Jacksonville   7:00 PM EDT
  Alumni #   DuPage   8:00 PM EDT
  SCC Alumni #   Scottsdale   8:00 PM EDT
  University of St. Thomas # 1 San Jacinto-South 2 Final
  TSA '99 (Scrimmage)   Pima   10:00 PM EDT
  @ Kino North Grandstand
  Western Wyoming # 1 Southern Nevada 1 Final
  Scrimmage
Sun. 14 Hawkeye # 1 (Exhibition) Grand View University 0 Final
  Sheridan #   Carroll College   5:00 PM EDT
  Dakota Wesleyan University #   Iowa Lakes   6:00 PM EDT
  Scrimmage
  Daytona State # 0 Jacksonville University 1 Final
  Dakota Wesleyan University #   Iowa Lakes   7:30 PM EDT
  Scrimmage
  Iowa Western # 0 Drake University 0 Final
  Scrimmage
  Arizona Western   University of San Diego   8:00 PM EDT
Mon. 15 Rose State # 0 Southwestern Christian University 5 Final
  Sheridan #   Rocky Mountain College   5:00 PM EDT
  Eastern Florida State # 2 Stetson University 1 Final
  Spartanburg Methodist   USC Upstate   7:00 PM EDT
  Spartanburg, SC
Tue. 16 TBA #   Chandler-Gilbert   TBA
  Georgia Military # 0 Brewton-Parker College 0 Final
  Crowder # 2 Bacone College 1
  Holmes #   Pearl River   5:00 PM EDT
  Exhibition
  Northeastern #   Johnson & Wales University   5:00 PM EDT
  Scrimmage
  Muskegon # 0 Aquinas College 0 Final
  MCC-Blue River #   Avila University   6:30 PM EDT
  Southwestern Illinois # 4 Lindenwood University Belleville 0 Final
  Mississippi Gulf Coast # 2 William Carey 2 Final
  Exhibition
  Oklahoma Wesleyan # 1 Coffeyville 2 Final
  Friendly
  Meridian # 0 Hinds 5 Final
Wed. 17 Iowa Western # 0 University of Nebraska Omaha 0 Final
  Scrimmage
  Lawrence Tech University #   Schoolcraft   1:00 PM EDT
  Iowa Lakes #   Century   3:00 PM EDT
  Scrimmage
  Iowa Lakes #   Century   4:30 PM EDT
  Scrimmage
  Baker University #   Kansas City Kansas   5:00 PM EDT
  Exhibition
  Waubonsee # 3 Harper 1 Final
  Mississippi Gulf Coast # 6 East Central (MS) 1 Final
  Exhibition
  St. Louis # 3 McKendree University 1 Final
  Exhibition
  Oklahoma Wesleyan University #   Neosho County   8:00 PM EDT
  Northeast Texas #   Texas A&M Texarkana   8:00 PM EDT
  Hill #   Texas Wesleyan University   8:00 PM EDT
  Pre-Season Scrimmage
  Otero #   Metro State University Denver   8:00 PM EDT
  Trinidad State #   Real Colorado   8:00 PM EDT
  @ Englewood, CO
  Barton # 7 Bethel College 0 Final
  Our Lady of the Lake University #   San Jacinto-South   9:00 PM EDT
Thu. 18 Iowa Lakes #   Anoka-Ramsey   11:00 AM EDT
  Scrimmage
  Rowan Gloucester   Harford   12:00 PM EDT
  Scrimmage
  Allen County #   Mcpherson College   12:00 PM EDT
  Iowa Lakes #   Anoka-Ramsey   12:30 PM EDT
  Scrimmage
  Frederick # 4 Shepherd University 3 Final
  Scrimmage
  Western Wyoming # 1 Treasure Valley Community College 2 Final
  Scrimmage
  Oklahoma Wesleyan College # 1 Crowder 3
  Grand View JV #   Marshalltown   6:00 PM EDT
  Marshalltown, IA (Scrimmage)
  Daytona State # 4 Flagler College 0 Final
  Spartanburg Methodist   Queens College   7:30 PM EDT
  Charlotte, NC
  Imperial Valley College   Arizona Western   7:30 PM EDT
  MCC-Blue River #   William Jewell College   9:00 PM EDT
Fri. 19 Ouachita Baptist #   Northeast Texas   12:00 PM EDT
  Malcolm X #   Joliet   5:00 PM EDT
  Coffeyville #   Graceland University   5:00 PM EDT
  Friendly
  Garden City #   Sterling College   5:00 PM EDT
  Scrimmage
  Western Wyoming # 0 Walla Walla Community College 2 Final
  Scrimmage @ Pendelton OR
  SCAD # 1 Georgia Military 3 Final
  Nova Southeastern University # 0 Eastern Florida State 1 Final
  Hawkeye # 3 (Exhibition) Mount Mercy University 1 Final
  Colorado Northwestern # 0 Utah State Eastern 3 Final
  Preseason Scrimmage
  Cape Fear #   University of Mount Olive   7:30 PM EDT
  @ Morehead City, NC
  Northwest Kansas Tech # 0 Fort Hays State University 4 Final
  Exhibition
  Sereno 98 #   Scottsdale   8:30 PM EDT
  San Jacinto-South # 1 University of the Incarnate Word 2 Final
Sat. 20 Alumni #   Chandler-Gilbert   TBA
  Gazelle Soccer Club #   Kennedy-King   Cancelled
  Cayuga #   Lackawanna   12:00 PM EDT
  Waubonsee #   Rock Valley   Cancelled
  Cancelled
  Jones County #   Mississippi College   12:00 PM EDT
  Andrew #   Holmes   1:00 PM EDT
  Exhibition Played at UAB @ Birmingham, Ala.
  Trinidad State #   Adams State University   1:00 PM EDT
  @ Alamosa, CO
  LDS Business College # 1 Utah State Eastern 2 Final
  Durham College #   Monroe CC   2:00 PM EDT
  Scrimmage
  Delta State University # 3 Itawamba 0 Final
  Exhibition
  Salt Lake #   Westminster College   2:00 PM EDT
  Allen County #   Southern Nazerene University   3:00 PM EDT
  Snow # 1 Adams State University 0 Final
  Barton # 4 Tabor College 2 Final
  Lousiana State University-Alexandria (Scr) #   Jacksonville   5:00 PM EDT
  Elite Boys Academy # 0 Iowa Western 0 Final
  Scrimmage
  Snow # 0 Trinidad State 0 Final
  Spartanburg Methodist   Furman University   7:00 PM EDT
  Greenville, SC
  ASA Miami #   St. Thomas University   7:00 PM EDT
  (Scrimmage)
  Hill #   University of Mary Hardin-Baylor   7:00 PM EDT
  Pre-Season Scrimmage
  St. Louis # 2 University of Missouri - St. Louis 1 Final
  Exhibition
  Jefferson (MO) # 0 Saint Louis University 0 Final
  Millsaps College # 0 Hinds 0 Final
  Western Nebraska #   Colorado Mesa   8:00 PM EDT
  Scrimmage @ Grand Junction, Colo.
  Del Sol '98 (Scrimmage)   Pima   8:00 PM EDT
  @ Kino North Grandstand
  Neosho County #   Bethany College   8:30 PM EDT
  AWC Allumni   Arizona Western   10:00 PM EDT
Sun. 21 Crowder # 0 Newman University 3
  Daytona State # 3 Webber International University 1 Final
  Laramie County #   Regis University   4:00 PM EDT
  Southwestern Illinois # 2 Webster University 3 Final
Mon. 22 Youngstown St. 1 Lakeland 2 Final
  Johnson and Wales 2 USC Lancaster 0 Final
  Muskegon 2 Davenport University 2 Final
  Southwestern Illinois # 0 UMSL 6 Final
  Hagerstown #   Frostburg State University   5:00 PM EDT
  Wake Tech # 1 William Peace University 1 Final
  Cary, NC
  Spartanburg Methodist   Mars Hill College   5:00 PM EDT
  Mars Hill, NC
  Oakton 2 Kankakee 0 Final
  Otero 1 Garden City 4 Final
  Snow 2 Northeastern 2 Final - 2OT
  Mercyhurst North East 1 Tiffin University JV 7 Final
  Lakeland Tournament @ Lakeland CC
  Rollins College # 2 Eastern Florida State 4 Final
  Dodge City 2 Kansas Wesleyan JV 2 Final - 2OT
  Waubonsee #   UW Platteville   7:00 PM EDT
  Scrimmage
  DuPage 0 Triton 2 Final
  Cloud County #   Rockhurst University   8:30 PM EDT
  Kansas City Kansas 5 MCC-Blue River 0 Final
Tue. 23 CCBC Essex #   Goucher   TBA
  SCRIMMAGE
  State Fair * 1 St. Charles 0 Final
  Mercyhurst North East 0 Lakeland 3 Final
  Lakeland Tournament
  Northern Virginia 1 Frederick 1 Final - 2OT
  Georgia Military 2 Truett McConnell 4 Final
  Rock Valley 2 Elgin 0 Final
  North Iowa Area * 0 Hawkeye 1 Final - OT
  Northeast * 0 Iowa Central 6 Final
  Coffeyville 2 MCC-Maple Woods 1 Final
  Iowa Lakes * 1 Iowa Western 2 Final
  Mountain View 2 Paris 1 Final
  @ Paris, TX
  Scott * 0 Marshalltown 7 Final
  Marshalltown, IA
  South Suburban 1 Prairie State 2 Final - OT
  Cape Fear #   Methodist University   6:00 PM EDT
  Fayetteville, NC
  Christos FC #   CCBC Catonsville   6:00 PM EDT
  Jacksonville #   Wiley College (Scr)   6:00 PM EDT
  Ottawa University #   Kansas City Kansas   7:00 PM EDT
  Exhibition
  Allen County 1 Rose State 4 Final
  Springfield All Stars #   Lincoln Land   7:00 PM EDT
  Pima * 9 Paradise Valley 0 Final
  @ Rose Mofford Sports Complex in Phoenix, AZ
  South Mountain * ^ 1 Phoenix 0 Final
  Phoenix forfeit @ Phoenix College
  GateWay (AZ) * 3 Mesa 6 Final
  Yavapai * 1 Chandler-Gilbert 2 Final
  Glendale * 2 Arizona Western 2 Final - 2OT
  Hinds # 6 Jones County 3 Final
  St. Olaf JV #   Dakota County Tech   Cancelled
  Scrimmage
Wed. 24 CASL Academy #   Louisburg   2:45 PM EDT
  Harford 5 Lehigh Carbon 0 Final
  Mercer County 2 Suffolk County 2 Final - 2OT
  Cuyahoga 2 Tiffin University JV 3 Final
  Central Christian College # 0 Barton 3 Final
  Cecil   Rowan Gloucester   5:00 PM EDT
  Scrimmage
  Southwestern Illinois 0 Parkland 9 Final
  Neosho County 2 Northern Oklahoma Tonkawa 1 Final
  Illinois Central 2 Carl Sandburg 0 Final
  Hill 1 Mountain View 0 Final - 2OT
  Harry S. Truman 1 Triton 3 Final
  Laramie County #   Metro State University   7:00 PM EDT
  Bethel College #   Hesston   8:00 PM EDT
  Garden City 3 Tabor College JV 2 Final
Thu. 25 Union County 2 Frederick 3 Final
  Belmont Abbey   USC Lancaster   4:00 PM EDT
  Wake Tech * 2 Richard Bland 3 Final
  Statesman Field
  Western Texas   Lubbock Christian University   Cancelled
  Lubbock, TX
  State Fair * 0 St. Louis 5 Final
  Lake Superior 1 Dakota County Tech 2 Final
  Northeastern Oklahoma A&M 1 Northeast Texas 2 Final
  Wentworth Military College 1 Crowder 9 Final
  Copiah-Lincoln * 2 East Central (MS) 5 Final
  East Central (MO) 11 MacMurray College 1 Final
  Salt Lake #   Dixie State University   7:00 PM EDT
  Northeastern 2 Western Wyoming 2 Final - 2OT
  United Stars Club # 3 Kennedy-King 3 Final
  Holmes 2 Meridian 4 Final
  Cloud County #   Bethany College   8:00 PM EDT
  Joliet 0 DuPage 6 Final
  Rose State 1 Cowley County 4 Final
Fri. 26 Morton 1 Schoolcraft 3 Final
  Dakota County Tech 5 Riverland 0 Final
  East Central (MS) 0 Southwest Mississippi 2 Final
  Northwest Mississippi 8 Copiah-Lincoln 0 Final
  South Suburban 1 Jefferson (MO) 4 Final
  Central 0 Cloud County 6 Final
  MCC-Blue River 5 Allen County 4 Final
  Rock Valley 1 McHenry County 0 Final
  Iowa Central 8 Century 0 Final
  Mercyhurst North East   Gannon University JV   6:00 PM EDT
  Scrimmage
  Itawamba 0 Mississippi Gulf Coast 2 Final
  Rockford University # 0 Waubonsee 4 Final
  Scrimmage
  Lincoln Land #   Blackburn College   6:00 PM EDT
  San Jacinto-South 2 Eastern Florida State 1 Final - 2OT
  @ MGCCC
  Johnson County 0 Tyler 2 Final
  @ Dallas, TX
  Northeastern 2 Utah State Eastern 2 Final
  @ Rock Springs
  Lincoln #   university of illinois springfield   8:00 PM EDT
  Hill 2 Richland 3 Final
  Trinidad State 2 Garden City 1 Final
  Sheridan #   South Dakota School of Mines   8:00 PM EDT
Sat. 27 Monroe CC #   Rochester Institute of Technology   TBA
  4-Way Scrimmage
  Mercer County 4 Hagerstown 0 Final
  Globe Tech   Rowan Gloucester   12:00 PM EDT
  Scrimmage
  Ancilla 4 Cincinnati State 0 Final
  Lake Michigan 0 Cuyahoga 2 Final
  Georgia Military 6 Thomas University JV 0 Final
  Southern Maryland   Goucher College   1:00 PM EDT
  Waubonsee 1 Madison 1 Final
  Harry S. Truman 3 Kennedy-King 2 Final
  Otero #   Colorado Mesa University   1:00 PM EDT
  GateWay (AZ) * 3 Scottsdale 3 Final - 2OT
  SCC Field #3
  Yavapai * 3 Glendale 2 Final
  Wake Tech * 1 USC Salkehatchie 2 Final
  Allendale, SC
  USC Lancaster 3 Oxford Emory 2 Final - 2OT
  Muskegon * 2 Lakeland 0 Final
  ASA Brooklyn 3 CCBC Essex 1 Final
  CCBC Essex Stadium
  Scott * 2 Northeast 3 Final
  University of the Southwest   Western Texas   2:00 PM EDT
  Snyder, TX
  Itawamba 5 Pearl River 2 Final
  Trinidad State #   West Texas A & M   2:00 PM EDT
  @ Canyon, TX
  Eastern Florida State 5 Hinds 0 Final
  @ MGCCC
  MCC-Maple Woods 1 Heartland 2 Final
  @ Parkland Campus
  Crowder 3 Northern Oklahoma Tonkawa 4 Final
  North Iowa Area * 2 Marshalltown 3 Final - 2OT
  Marshalltown, IA
  Utah State Eastern 4 Western Wyoming 1 Final
  Lewis & Clark 1 Monroe College 3 Final
  @ Baltimore, Md.
  Carl Sandburg 1 Knox College 1 Final
  Copiah-Lincoln 4 Holmes 3 Final - OT
  Coffeyville 0 Eastern Oklahoma State 3 Final
  Northwest Mississippi 0 Southwest Mississippi 6 Final
  Morton 1 Grand Valley State Club Team 6 Final
  Laramie County 3 Northwest Kansas Tech 2 Final - OT
  Jefferson (MO) 1 Parkland 3 Final
  Iowa Western * 5 Hawkeye 0 Final
  Kankakee 1 St. Charles 2 Final
  Kansas Wesleyan University JV # 0 Barton 6 Final
  Indian Hills * 0 Iowa Lakes 2 Final
  MCC-Blue River 2 Neosho County 3 Final
  Paris * 3 Northeast Texas 2 Final
  Laredo * 2 Coastal Bend 1 Final - OT
  Daytona State # 3 Embry-Riddle University 1 Final
  San Jacinto-South 5 Mississippi Gulf Coast 3 Final
  Snow # 1 Dixie State University 4 Final
  @ Scrimmage
  Kansas City Kansas #   William Jewell   7:00 PM EDT
  Exhibition
  Arizona Western * 2 Chandler-Gilbert 0 Final
  Paradise Valley * ^ 1 Phoenix 0 Final
  Phoenix forfeit
  South Mountain * 0 Pima 7 Final
  @ Kino North Grandstand
  Hesston 1 Wentworth Military College 3 Final
Sun. 28 Johnson County 0 Richland 6 Final
  CCBC Catonsville 0 Mercer County 4 Final
  ASA Brooklyn 2 Lewis & Clark 0 Final
  South Suburban 0 Illinois Central 3 Final
  Lake Michigan * 1 Lakeland 0 Final - 2OT
  Jackson 2 Cincinnati State 7 Final
  Muskegon 3 Cuyahoga 0 Final
  Morton 2 Davenport College 0 Final
  Spartanburg Methodist * 2 Richard Bland 1 Final
  Statesman Field
  Monroe College 1 CCBC Essex 0 Final
  CCBC Essex Stadium
  Mohawk Valley 3 Mercyhurst North East 1 Final
  Keiser University #   ASA Miami   2:00 PM EDT
  (Scrimmage)
  Patrick Henry * 3 USC Salkehatchie 0 Final
  MCC-Maple Woods 1 Parkland 2 Final
  @ Champaign, Illinois
  St. Charles 2 Lincoln Land 6 Final
  Garden City 0 Otero 3 Final
  Jones County #   LSU-Alexandria   6:00 PM EDT
Mon. 29 Wake Tech # 2 Methodist University 2 Final
  Fayetteville, NC
  Northern Oklahoma Tonkawa 3 Dodge City 1 Final
  State Fair * 2 East Central (MO) 3 Final
  Lake County 3 Joliet 2 Final - OT
  Northeastern Oklahoma A&M 6 Allen County 3 Final
  Harry S. Truman 4 Prairie State 2 Final
  Western Texas   West Texas A&M University   5:00 PM EDT
  Canyon, TX
  Kankakee 3 St. Louis 7 Final
  Frederick # 5 Gallaudet University 1 Final
  Scrimmage
  Ottawa University JV 2 Hesston 1 Final
Tue. 30 MCC-Maple Woods 1 Neosho County 5 Final
  Kankakee 1 Southwestern Illinois 3 Final
  Northwest Mississippi 2 Jones County 1 Final
  CCBC Catonsville 8 Manor 5 Final
  Cape Fear * 1 USC Lancaster 0 Final
  Lancaster, SC
  Arizona Western * 6 South Mountain 0 Final
  Montgomery * 4 Cecil 0 Final
  Lord Fairfax Community College 0 Hagerstown 7 Final