2017-18 Baseball Schedule DII

Date Away Home Status Links
 
September
Sat. 2 Baseball Warehouse #   CCBC Dundalk   10:30 AM EDT
  CCBC Dundalk Baseball Field
  Ontario Royals #   Genesee   12:30 PM EDT
  North Iowa Area #   Clarke University (NAIA)   2:00 PM EDT
  @ Peosta, IA
  Sayo Grays #   CCBC Dundalk   3:30 PM EDT
  CCBC Dundalk Baseball Field
Sun. 3 Durham College #   Genesee   Cancelled
Tue. 5 Diamonds #   Lansing   4:45 PM EDT
  North Iowa Area #   Waldorf University (NAIA)   5:00 PM EDT
  @ Forest City, Iowa
Thu. 7 Glen Oaks *   Jackson   3:00 PM EDT
  CCBC Dundalk #   CCBC Essex   3:30 PM EDT
  CCBC Essex Field
Fri. 8 Stratford University #   Bryant & Stratton (VA)   1:00 PM EDT
Sat. 9 Mt. Airy Legion #   CCBC Dundalk   10:00 AM EDT
  CCBC Dundalk Baseball Field
  CCBC Essex #   Chesapeake   12:00 PM EDT
  Double Header
  Lake Erie Warhawks #   Lakeland   2:00 PM EDT
  Scrimmage
  Mt. Airy Legion #   CCBC Dundalk   2:30 PM EDT
  CCBC Dundalk Baseball Field
  Upper Deck Baseball #   Bismarck State   4:00 PM EDT
  @ Haaland Field
  Upper Deck Baseball #   Bismarck State   6:00 PM EDT
  @ Haaland Field
  Lake Erie Warhawks #   Lakeland   7:00 PM EDT
  Scrimmage
Sun. 10 Indiana Prospects   Jackson   11:00 AM EDT
  Upper Deck Baseball #   Bismarck State   11:00 AM EDT
  @ Haaland Field
  Toronto Cardinals #   Genesee   Cancelled
  North Iowa Area #   Fort Scott   1:00 PM EDT
  2017 Midwest JUCO Festival @ Warrensburg, Mo.
  Rend Lake #   North Iowa Area   3:00 PM EDT
  2017 Midwest JUCO Festival @ Warrensburg, Mo.
Thu. 14 Jackson *   Glen Oaks   3:00 PM EDT
  Lansing Area Dodgers #   Lansing   5:00 PM EDT
  One 9 inning game
Sat. 16 CCBC Dundalk #   Chesapeake   11:00 AM EDT
  Wye Mills, Md.
  Sykesville   Southern Maryland   11:00 AM EDT
  Blue Crabs Stadium
  Ontario Nationals #   Lakeland   11:00 AM EDT
  Scrimmage
  North Iowa Area #   Seminole State (OK)   12:45 PM EDT
  Iowa Western Juco Round Robin @ Council Bluffs, Iowa
  CCBC Dundalk #   Chesapeake   1:30 PM EDT
  Wye Mills, Md.
  Ontario Nationals #   Lakeland   2:00 PM EDT
  Scrimmage
  Upper Deck Expos   Dawson   4:00 PM EDT
  Glendive, MT
  Upper Deck Expos   Dawson   6:30 PM EDT
  Glendive, MT
Sun. 17 Bryant & Stratton (VA) #   Campbell University Showcase   TBA
  Ontario Nationals #   Lakeland   10:00 AM EDT
  Scrimmage
  Upper Deck Expos   Dawson   12:00 PM EDT
  Glendive, MT
  North Iowa Area #   Seminole State (OK)   12:15 PM EDT
  Iowa Western Juco Round Robin @ Council Bluffs, Iowa
  Jackson   Concordia University   1:00 PM EDT
  Ontario Nationals #   Lakeland   1:00 PM EDT
  Scrimmage
  Century #   Dakota County Tech   1:00 PM EDT
  Scrimmage
  Upper Deck Expos   Dawson   2:30 PM EDT
  Glendive, MT
  Century #   Dakota County Tech   3:00 PM EDT
  North Iowa Area # 2 Iowa Western 7 Final
  JUCO Round Robin Tournament I
Thu. 21 Coppin State #   CCBC Dundalk   3:30 PM EDT
  CCBC Dundalk Baseball Field
Fri. 22 Copiah-Lincoln #   Jones County   11:00 AM EDT
  @ Southeastern Louisiana University / Hammond, LA
  Holmes   Bishop State   1:30 PM EDT
  NBC Fall Juco Series/2017 Brawlin' in Nawlins benefit for Cole Catalano @ Wesley Barrow Stadium, 6500 Press Dr., New Orleans, La.
  Dakota County Tech #   North Iowa Area   3:30 PM EDT
  NIACC Juco Fall Classic
  Copiah-Lincoln #   Pearl River   5:00 PM EDT
  @ Southeastern Louisiana University / Hammond, LA
Sat. 23 Dawson   Mayville State University   TBA
  Bismarck, ND
  Bishop McNamara   Southern Maryland   11:00 AM EDT
  Blue Crabs Stadium
  CCBC Dundalk #   York College   12:00 PM EDT
  York, Pa.
  Valley Forge Military #   Rowan Burlington   12:00 PM EDT
  Scrimmage
  Gro2Pro #   Genesee   12:00 PM EDT
  Lakeland #   Lake Erie College   1:00 PM EDT
  Scrimmage at Classic Park in Eastlake, Ohio
  CCBC Dundalk #   York College   2:30 PM EDT
  York, Pa.
  Alumni Team   Lake Region State   3:00 PM EDT
  John Wood   Illinois Central   3:30 PM EDT
Sun. 24 Lansing #   TBD   TBA
  Dodgers   Jackson   11:00 AM EDT
  Valley Forge Military #   Camden County   12:00 PM EDT
  Scrimmage
  Iowa Lakes #   North Iowa Area   12:00 PM EDT
  NIACC Juco Fall Classic
  University of Mary JV   Lake Region State   2:00 PM EDT
  University of Mary JV   Lake Region State   4:00 PM EDT
  Illinois Central #   MWAC Showcase   5:00 PM EDT
  Iowa Lakes #   Riverland   5:00 PM EDT
  @ Northern Iowa Area Community College
Mon. 25 Bismarck State #   Minot State University   4:00 PM EDT
Tue. 26 Lansing #   Grand Rapids   2:00 PM EDT
  Double Header
  Jackson   Spring Arbor JV   3:30 PM EDT
Wed. 27 Bismarck State #   Northern State University   4:30 PM EDT
Fri. 29 Holmes   Delgado Community College Tournament   TBA
  Hood College #   Frederick   12:00 PM EDT
  Scrimmage
  Hood College #   Frederick   2:30 PM EDT
  Scrimmage
Sat. 30 CCBC Essex #   Chesapeake   TBA
  Double Header
  Delaware Tech #   CCBC Dundalk   12:00 PM EDT
  CCBC Dundalk Baseball Stadium
  Valley Forge Military #   Chestnut Hill College JV   12:00 PM EDT
  Scrimmage
  Lakeland #   Lake Erie College   1:00 PM EDT
  Scrimmage at Classic Park in Eastlake, Ohio
  Delaware Tech #   CCBC Dundalk   2:30 PM EDT
  CCBC Dundalk Baseball Field
  406 Outlaws   Dawson   3:00 PM EDT
  Glendive, MT
  Genesee #   Houghton College   5:00 PM EDT
  North Iowa Area #   Jefferson (MO)   5:30 PM EDT
  University of Illinois-Springfield Juco Classic @ At Springfield, Ill.
 
October
Sun. 1 Illinois Central #   Iowa Lakes   10:00 AM EDT
  @ Springfield, IL
  Royals Scout team   Catawba Valley   11:00 AM EDT
  Doubleheader
  Lansing #   Saginaw Valley State University   11:00 AM EDT
  Lansing #   Saginaw Valley State University   1:00 PM EDT
  406 Outlaws #   Dawson   Cancelled
  Glendive, MT
  Dakota County Tech #   Luther College   2:00 PM EDT
  Scrimmage
Mon. 2 Holmes   Belhaven University Tournament   TBA
Tue. 3 Minnesota Blizzard #   Dakota County Tech   5:15 PM EDT
  Scrimmage
  University of Mary #   Bismarck State   5:30 PM EDT
  Waldorf University #   North Iowa Area   6:00 PM EDT
  At Mason City, Iowa
Wed. 4 Copiah-Lincoln #   Pearl River   11:00 AM EDT
  @ Belhaven University / Jackson, MS
Thu. 5 CCBC Essex #   CCBC Dundalk   3:30 PM EDT
  CCBC Dundalk Baseball Field
  Jackson   Siena Heights JV   4:00 PM EDT
  Bryant & Stratton College (WI) #   Milwaukee Area Tech   4:00 PM EDT
  Milwaukee, WI (Exhibition)
  Minnesota Millers #   Dakota County Tech   5:15 PM EDT
  Scrimmage
Fri. 6 Catawba Valley   Lenoir-Rhyne University   5:00 PM EDT
  Doubleheader (seven-inning games)
Sat. 7 Genesee #   Brockport Fall Tournament   TBA
  MD JUCO Sophomore Showcase #   CCBC Dundalk   10:00 AM EDT
  CCBC Dundalk Baseball Field
  Southern Maryland   Marymount University   12:00 PM EDT
  Valley Forge Military #   Delaware County   12:00 PM EDT
  Scrimmage
  Stratford University #   Bryant & Stratton (VA)   1:00 PM EDT
  Penn State Mont Alto #   Frederick   1:00 PM EDT
  Scrimmage
  Big Sky Baseball #   Bismarck State   2:00 PM EDT
  Penn State Mont Alto #   Frederick   3:00 PM EDT
  Scrimmage
  ILCC Alumni #   Iowa Lakes   3:00 PM EDT
  Going Yard Training Centre   Dawson   3:00 PM EDT
  Glendive, MT
  Heat Baseball   Catawba Valley   5:00 PM EDT
  Doubleheader (seven-inning games)
  Going Yard Training Centre #   Dawson   5:00 PM EDT
  Glendive, MT
  Lake Region State #   Anoka-Ramsey   7:00 PM EDT
Sun. 8 Cabrini University #   Valley Forge Military   10:00 AM EDT
  Scrimmage
  St. Mary's College   Southern Maryland   12:00 PM EDT
  Blue Crabs Stadium
  Going Yard Training Centre   Dawson   12:00 PM EDT
  Glendive, MT
  Illinois Central   John Wood   1:00 PM EDT
  North Iowa Area #   South Dakota State University   2:00 PM EDT
  12-Inning Scrimmage
  Going Yard Training Centre #   Dawson   2:00 PM EDT
  Glendive, MT
Tue. 10 Lansing #   Davenport University   3:00 PM EDT
  Jackson   Spring Arbor JV   3:30 PM EDT
  Lansing #   Davenport University   5:00 PM EDT
Wed. 11 Dry Pond   Catawba Valley   6:30 PM EDT
  Nine innings
Thu. 12 Coppin State #   CCBC Essex   3:00 PM EDT
  CCBC Essex Field
  SCOUT DAY   North Iowa Area   3:30 PM EDT
  Scout Day @ Roosevelt Stadium
  Bryant & Stratton College (WI) #   Milwaukee Area Tech   4:00 PM EDT
  Milwaukee, WI (Exhibition)
Sat. 14 TBA #   Frederick   10:00 AM EDT
  Sophomore Showcase
  Southern Maryland   Mary Washington   12:00 PM EDT
  Valley Forge Military #   University of Sciences JV   12:00 PM EDT
  Scrimmage
  Alfred State College #   Genesee   1:00 PM EDT
  FieldHouse Pirates #   Iowa Lakes   1:00 PM EDT
  Copiah-Lincoln #   Mississippi College   1:00 PM EDT
  @ Mississippi College / Clinton, MS
  FieldHouse Pirates #   Iowa Lakes   3:30 PM EDT
  Upper Deck Expos   Dawson   4:00 PM EDT
  Glendive, MT
  Upper Deck Expos   Dawson   6:30 PM EDT
  Glendive, MT
Sun. 15 Southern Maryland   University of Maryland   11:00 AM EDT
  Great Lakes   Jackson   12:00 PM EDT
  Upper Deck Expos   Dawson   12:00 PM EDT
  Glendive, MT
  Illinois Central   Western Illinois University   1:00 PM EDT
  Upper Deck Expos   Dawson   2:30 PM EDT
  Glendive, MT
Tue. 17 Catawba Valley   North Carolina Central University   1:00 PM EDT
  Doubleheader (seven-inning games)
Thu. 19 Holmes   Elaine P. Nunez Community College Tournament   TBA
Sat. 21 CCBC Dundalk #   Wilmington University   12:00 PM EDT
  New Castle, Del.
  CBC West DH   Catawba Valley   1:00 PM EDT
  Seven innings
  CCBC Dundalk #   Wilmington University   2:30 PM EDT
  New Castle, Del.
Sun. 22 Voyagers Summer Team   Jackson   12:00 PM EDT
  Valley Forge Military #   Philadelphia University JV   12:00 PM EDT
  Scrimmage
  Dawson   MSU-Billings   2:00 PM EDT
  Billings, MT
Tue. 24 Punisher Prospects   Catawba Valley   7:00 PM EDT
  Nine innings
Fri. 27 Fall World Series #   Bryant & Stratton (VA)   1:00 PM EDT
  Lenoir-Rhyne University   Catawba Valley   5:00 PM EDT
  Doubleheader (seven-inning games)
Sat. 28 Fall World Series #   Bryant & Stratton (VA)   TBA
  Dawson   Bozeman   Cancelled
  Bozeman, MT
  Alumni Game 3 Catawba Valley 0
Top of 1st
  Nine innings
Sun. 29 Fall World Series #   Bryant & Stratton (VA)   TBA
 
January
Tue. 23 Pasco-Hernando State #   St. Leo University   6:00 PM EST
Fri. 26 GateWay (AZ) 11 Colorado Northwestern 0 Final
  Scottsdale 14 El Paso 4 Final - 5 innings
  New Mexico Military 2 Pima 0 Final
  West Campus Aztec Baseball Field
  Arizona Western 5 Utah State Eastern 6 Final - 9 innings
  @ Henderson, NV
  New Mexico Military 3 Pima 4 Final
  West Campus Aztec Baseball Field
  Scottsdale 5 El Paso 4 Final
  Pasco-Hernando State 7 Tallahassee 5 Final
  Benedictine 1 Mesa 5 Final
  Arizona Christian University JV 1 Paradise Valley 6 Final
  GateWay (AZ) 6 New Mexico 10 Final
  @ Henderson, Nevada
  North Lake 0 LSU Eunice 10 Final - 7 innings
  Grand Canyon Univeristy Club 8 Chandler-Gilbert 12 Final
  Yavapai 20 Utah State Eastern 7 Final
  @ Henderson, NV
Sat. 27 Pasco-Hernando State 6 Tallahassee 13 Final
  Scottsdale 10 El Paso 9 Final - 7 innings
  New Mexico Military 2 Pima 3 Final
  West Campus Aztec Baseball Field
  Central Arizona 15 Utah State Eastern 8 Final - 9 innings
  Henderson NV @ Henderson, NV
  North Lake 2 LSU Eunice 18 Final - 7 innings
  Benedictine 0 Mesa 5 Final - 7 innings
  ASU Club Team 0 Phoenix 6 Final - 7 innings
  Pasco-Hernando State 1 Tallahassee 4 Final - 7 innings
  New Mexico Military 4 Pima 8 Final
  West Campus Aztec Baseball Field
  Benedictine 2 Mesa 6 Final
  GateWay (AZ) 11 Utah State Eastern 2 Final - 8 innings
  @ Henderson, NV
  ASU Club Team 0 Phoenix 6 Final
  Scottsdale 19 El Paso 5 Final - 6 innings
  Grand Canyon University Club 2 Chandler-Gilbert 5 Final
Sun. 28 North Lake 7 LSU Eunice 18 Final - 7 innings
  GateWay (AZ) 9 Arizona Western 1 Final
  @ Henderson, NV
Mon. 29 Mesa 9 Arizona Christian University 2 Final
  Grand Canyon University Club team 6 Paradise Valley 7 Final
Tue. 30 UofA Club Team 1 Pima 6 Final
  State College of Florida 5 Pasco-Hernando State 0 Final
  UofA Club Team 5 Pima 15 Final - 6 innings
  West Campus Aztec Baseball Field
  Colorado Northwestern 7 Phoenix 6 Final - 7 innings
  Benedictine University at Mesa JV 1 Paradise Valley 11 Final
  Colorado Northwestern 1 Phoenix 4 Final - 7 innings
  South Mountain 6 Chandler-Gilbert 7 Final
Wed. 31 Pasco-Hernando State 7 Hillsborough 10 Final
  NY Yankees Community Field (1 Steinbrenner Drive, Tampa 33614)
  Arizona Christian University JV 3 Mesa 8 Final
  Benedictine College 2 Glendale 8 Final
  Colorado Northwestern 1 Chandler-Gilbert 11 Final - 8 innings
 
February
Thu. 1 Southwest Tennessee 10 LSU Eunice 20 Final - 7 innings
  Murray State 3 Hill 4 Final
  Scottsdale 14 Southern Idaho 4 Final
  @ Las Vegas, Nev.
  Grand Canyon University Club 1 Mesa 8 Final
  South Mountain 3 Phoenix 0 Final
  Benedictine College 0 Glendale 10 Final
Fri. 2 Hesston 1 Richland 6 Final - 7 innings
  Seminole State (FL) 13 Pasco-Hernando State 10 Final
  Ellsworth 0 Northern Oklahoma Tonkawa 1 Final - 7 innings
  Southern Idaho 2 Scottsdale 1 Final - 7 innings
  @ Las Vegas, Nev.
  Pima 9 El Paso 6 Final - 7 innings
  El Paso, TX
  Southern Nevada 4 GateWay (AZ) 1 Final
  Colorado Northwestern 2 Paradise Valley 9 Final - 7 innings
  Paris 5 Carl Albert State 6 Final
  East Mississippi 5 Enterprise State 8 Final - 7 innings
  @ Niceville, FL
  Hesston 3 Richland 4 Final - 8 innings
  Pima 8 El Paso 11 Final
  El Paso, TX
  Southwest Tennessee 4 LSU Eunice 15 Final - 7 innings
  Ellsworth 2 Northern Oklahoma Tonkawa 12 Final - 7 innings
  Southern Idaho 6 Scottsdale 2 Final - 7 innings
  @ Las Vegas, Nev.
  Colorado Northwestern 2 Paradise Valley 3 Final - 7 innings
  Murray State 3 Coastal Bend 4 Final - 7 innings
  Southern Nevada 15 GateWay (AZ) 1 Final
  Phoenix 15 South Mountain 3 Final - 7 innings
  Ottawa University 1 Glendale 0 Final
  East Mississippi 0 Northwest Florida State 6 Final - 7 innings
  Max Bruner Classic
  Southwest Tennessee 4 LSU Eunice 14 Final - 7 innings
  Benedictine University JV 2 Chandler-Gilbert 12 Final - 7 innings
  Murray State 8 Coastal Bend 7 Final - 7 innings
Sat. 3 Pasco-Hernando State 4 Indian River State 6 Final - 7 innings
  DH
  NC State Club 0 Wake Tech 10 Final - 7 innings
  Vincennes 6 West Georgia Tech 7 Final - 8 innings
  East Mississippi 0 Northwest Florida State 4 Final - 7 innings
  Max Bruner Classic
  Patrick Henry 3 Spartanburg Methodist 5 Final
  Carl Albert State 4 Paris 5 Final - 7 innings
  Murray State 3 Coastal Bend 5 Final
  Hesston 0 Richland 13 Final - 5 innings
  Redlands 17 Frank Phillips 9 Final - 7 innings
  Ellsworth 4 Northern Oklahoma Tonkawa 10 Final - 7 innings
  Scottsdale 6 Southern Idaho 10 Final
  @ Las Vegas, Nev.
  Pima 2 El Paso 0 Final - 7 innings
  El Paso, TX
  Southwest Tennessee 1 LSU Eunice 2 Final
  GateWay (AZ) 0 Central Arizona 5 Final - 7 innings
  Coolidge AZ (DH)
  University of Arizona Club 0 Mesa 11 Final - 5 innings
  Colorado Northwestern 0 Paradise Valley 10 Final - 5 innings
  Ottawa University 1 Glendale 0 Final
  GCC Forfeit
  NC State Club 1 Wake Tech 9 Final - 7 innings
  Vincennes 9 West Georgia Tech 6 Final - 9 innings
  Pasco-Hernando State 2 Indian River State 4 Final - 7 innings
  DH
  Patrick Henry 4 Spartanburg Methodist 0 Final
  East Mississippi 3 Enterprise State 9 Final - 7 innings
  @ Niceville, FL
  Hesston 4 Richland 3 Final - 7 innings
  Redlands 10 Frank Phillips 6 Final - 7 innings
  Pima 7 El Paso 2 Final
  El Paso, TX
  Carl Albert State 14 Paris 3 Final
  Ellsworth 4 Northern Oklahoma Tonkawa 12 Final - 7 innings
  University of Arizona Club 1 Mesa 6 Final
  GateWay (AZ) 4 Central Arizona 14 Final - 7 innings
  Coolidge AZ
  Iowa Central #   Northwestern College   5:00 PM EST
  Colorado Northwestern 4 Paradise Valley 5 Final - 7 innings
  Benedictine University JV 0 Chandler-Gilbert 13 Final - 7 innings
Sun. 4 Pasco-Hernando State 13 St. Petersburg 7 Final
  New River   Spartanburg Methodist   Cancelled
  Central Arizona 1 Glendale 0 Final
  Glendale Forfeit
  New River   Spartanburg Methodist   Cancelled
Mon. 5 Central Baptist College 0 Coahoma 6 Final - 7 innings
  Western Oklahoma State 19 North Lake 9 Final - 8 innings
  Central Baptist College 6 Coahoma 5 Final - 7 innings
  Chandler-Gilbert 5 Arizona Christian University JV 8 Final
  Benedictine University at Mesa JV 2 Paradise Valley 5 Final - 9 innings
  Colorado Northwestern 3 Glendale 8 Final
Tue. 6 Carl Albert State   Bacone JV   Cancelled
  Carl Albert State   Bacone JV   Cancelled
  Central Arizona 9 Glendale 0 Final
  Benedictine 4 Mesa 9 Final
  South Mountain 1 Phoenix 6 Final
  Colorado Northwestern 2 Chandler-Gilbert 9 Final - 7 innings
Wed. 7 Colorado Northwestern 6 Scottsdale 4 Final
  Paul D. Camp Community College 6 Apprentice School 7 Final
  Hampton Cup at War Memorial Stadium @ Hampton VA
  Benedictine JV 0 Phoenix 9 Final
  Arizona Christian University JV 1 Chandler-Gilbert 9 Final - 7 innings
  Arizona Christian University JV 0 Chandler-Gilbert 3 Final - 7 innings
Thu. 8 Calhoun 19 Northeast Mississippi 7 Final - 5 innings
  Barton 5 Carl Albert State 2 Final - 7 innings
  Southeast 4 Northern Oklahoma Enid 7 Final - 7 innings
  Enid, OK
  Paul D. Camp Community College 3 Stratford University 10 Final - 7 innings
  Hampton Cup at War Memorial Stadium @ Hampton VA
  Hillsborough 2 Pasco-Hernando State 5 Final
  Piedmont International JV 0 Catawba Valley 4 Final - 7 innings
  Henkel-Alley Field
  Calhoun 4 Northeast Mississippi 5 Final
  Barton 3 Carl Albert State 2 Final - 6 innings
  Southeast 2 Northern Oklahoma Enid 7 Final - 7 innings
  Enid, OK
  Piedmont International JV 1 Catawba Valley 20 Final
  Henkel-Alley Field
  Bryant & Stratton (VA) 6 The Apprentice School 4 Final - 7 innings
  The Hampton Cup at War Memorial Stadium @ War Memorial Stadium
  Independence 4 Murray State 6 Final - 7 innings
  Grand Canyon Club 15 Glendale 7 Final
  @ GCC
  Northeastern Oklahoma A&M 2 LSU Eunice 12 Final - 7 innings
Fri. 9 Stratford University 1 Bryant & Stratton (VA) 11 Final - 7 innings